Idealne mieszkanie dla singla. Kawalerka czy dwupokojowe? Jakie mieszkania kupują?

To bardzo pierwsza poważna decyzja w naszym dorosłym życiu. Kupno mieszkania dla singla jest obwarowane pewnymi zasadami, jakimi dobrze jest się kierować. Bo to proces najeżony wieloma pułapkami. Na co należy zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać? Jaka jest najlepsza lokalizacja? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście.

Mieszkanie dla singla, czyli jakie?

Po pierwsze – i ta zasada dotyczy wszystkich – dostosowane do indywidualnych potrzeb. Bardzo często w przypadku zakupu pierwszego mieszkania pojawia się brzemienny w skutkach błąd, który można określić jako „to tylko na chwilę”. Parę lat i potem przeprowadzimy się na większy metraż i w bardziej reprezentacyjne osiedle. I oczywiście tego Wam życzymy. Niestety rzeczywistość taka uprzejma nie jest. Być może będziecie musieli mieszkać w jednym miejscu dłużej niż zakładaliście.

Dlatego tak ważne jest kupno nieruchomości spełniającej Wasze potrzeby. Z jak najmniejszą liczbą denerwujących rzeczy. O tych ostatnich można by wiele i długo mówić. Jeśli jesteś singlem, Twoja niezależność i umiejętność szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji, jest oczywiście zaletą. Ale w przypadku mieszkań nie powinny być one na pierwszym planie.

Wynająć czy kupić mieszkanie?

Zaczniemy jednak od innej kwestii. Wynajmowanie w czasie studiów i też zaraz po ich ukończeniu jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. W przypadku osób mieszkających w pojedynkę ma ono sporo zalet. Przede wszystkim nie musimy przywiązywać się do jednego miejsca. W razie gdy będziemy chcieli zmienić otoczenie (na przykład na inne miasto), po prostu rezygnujemy z wynajmu. Mniej jest również formalności. No i oczywiście kwestie finansowe. Przy wynajmie mieszkania miesięczny koszt utrzymania jest w miarę stały, zwykle niższy niż w przypadku zakupu i wykańczania mieszkania.

Kupno mieszkania z perspektywy osoby żyjącej w pojedynkę, to przede wszystkim własne miejsce, które urządzamy zgodnie z upodobaniami. To też pewnego rodzaju zabezpieczenie, o którym w okolicach trzydziestego roku życia jeszcze nie myślimy, ale w przyszłości będzie wartością dodaną. Poza tym zawsze przy ewentualnej zmianie miejsca zamieszkania, to kupione możemy oddać pod najem za odpowiedniej wysokości czynsz.

Pierwsze mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny?

To pytanie też warto sobie zadać, zanim w ogóle siądziecie do przeglądania ofert. Osoby wybierające mieszkania z rynku wtórnego, robią to najczęściej ze względu na cenę i sporą ofertę. Jest to oczywiście rozwiązania, które można rozważyć. Warto dobrze zbadać lokalny rynek nieruchomości.

Nowoczesne budownictwo również cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób szukających swojego pierwsze „eM”. Cenią sobie one przede wszystkim to, że dostają nowe mieszkania nie wymagające angażowania ekipy remontowej. To w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego jest bardzo częstym pierwszym krokiem. A nie wejście do takiego domu i od razu zamieszkanie w nim.

Rynek pierwotny od kilkunastu lat coraz śmielej pojawia się w punktach w mieście, do tej pory zarezerwowanych jedynie dla starszego budownictwa. To też jest podawane jako zaleta nowych bloków. To większy wybór, który potrafi sprostać nawet największym wymaganiom.

Zakup mieszkania przez singla wymaga uwzględnienia wielu czynników. I nie mamy tutaj na myśli wyboru rynku i lokalizacji. To też bardzo często przyspieszona lekcja życia związana z finansami. Wzięcie kredytu na mieszkanie (jak to wygląda, jakie są wymogi itd.) i wkład własny. To jak wyglądają oferty banków. Co wziąć pod uwagę w czasie ich przeglądania. O tym wszystkim też piszemy i będziemy pisywać więcej, tak by stworzyć kompendium dla młodych osób, szukających mieszkania dla siebie.

Odrębną kwestią – po tym jak się już wprowadzicie – będzie jego aranżacja. Czego unikać przy urządzaniu pierwszego mieszkania? Jak to zrobić to tanio? A także jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń niewielkiego mieszkania?

Wybór lokalizacji nieruchomości

Zatrzymajmy się na chwilę właśnie nad tym etapem kupna mieszkania dla osoby mieszkającej w pojedynkę. Bo jest on niezwykle istotny. Podobnie jak w przypadku wyboru samej nieruchomości nie powinniście bagatelizować pewnych niedogodności związanych z najbliższą okolicą Waszego przyszłego mieszkania.

Centra miast jako lokalizacja do życia najczęściej cieszą się sporym zainteresowaniem osób młodych, dopiero co wchodzących w dorosłe życie. I nie ma w tym nic dziwnego. To właśnie centra miast oferują to, na czym zwykle takim osobom zależy. Miejsca rozrywki, ośrodki kulturalne itp. Takie osoby coraz częściej pracują zdalnie. Nierzadko jako freelancerzy. Nie są więc uzależnieni od szukania miejsca zamieszkania blisko biura, czy innego swojego miejsca pracy.

Jednym z czynników jaki jest brany pod uwagę przy kupnie mieszkania przez osoby młode, to dostępność komunikacyjna. Wybierane są miejsca z których nie tylko łatwo dostać się w poszczególne rejony miasta, ale również uciec z niego w razie potrzeby. Wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miejscowości. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Bella Dolina. Dostępne są na nim zarówno małe mieszkania, jak i te większe. DevelopRes na tym osiedlu oferuje również urządzone mieszkania.

Przy wyborze umiejscowienia warto też wziąć pod uwagę dostępność do terenów rekreacyjnych i zielonych. Ich bliskość jest ogromną zaletą. Nie każdy ma ogród i możliwość urządzenia w nim grilla z przyjaciółmi.

Jak wygląda najbliższa okolica?

Na to pytanie też powinniście sobie odpowiedź, przeglądając ogłoszenia mieszkań i oferty deweloperów. Oczywiście nie obędzie się bez wizji lokalnej. I oglądając najbliższą okolicę, być może Waszego przyszłego miejsca życia, zwróćcie uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze – dostęp do sklepów, które zwykle odwiedza się codziennie. Mamy tutaj na myśli branżę spożywczą. Małe sklepy, ale również większe markety w najbliższej okolicy mieszkania są jej ogromną zaletą. Wiele osób patrzy również na obecność galerii handlowych. Bliskość takiego miejsca jest ważna. W mniejszym stopniu osoby młode patrzą na bliskość apteki, czy ośrodka zdrowia. I to zrozumiałe. Przechadzając się po okolicy, warto sprawdzić czy gdzieś blisko nie ma zakładu pracy, który – z jakiegoś powodu – może być uciążliwy dla mieszkańców.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe – jaki metraż będzie najlepszy?

W dzisiejszych czasach dużo dorosłych żyje w pojedynkę i poszukują oni mieszkania dla jednej osoby. Wbrew pozorom kawalerka nie zawsze jest najlepszym wyborem, choć może wciąż być odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli tylko sytuacja finansowa na to pozwala lepiej jest kupić choćby o 2 metry większe mieszkanie dwupokojowe. Może to znacząco wpłynąć na komfort życia. Posiadanie dodatkowego pokoju, choćby bardzo małego, jest bardzo ważne. W kawalerce mamy tylko jednej pokój, który pełni rolę pokoju dziennego, gościnnego, sypialni, pracowni, garderoby. Być może będziecie musieli w nim wydzielić strefy. Gdy mamy osobny pokój, zawsze możemy przechowywać tam zbędne przedmioty. Gdy mamy mało czasu na sprzątanie, a niebawem mają pojawić się goście zawsze można część rzeczy z salonu wynieść do drugiego pokoju i po prostu go zamknąć. W przypadku osób samotnych drugi pokój zwykle wykorzystywany jest jako sypialnia albo pracownia.

Właśnie w kontekście inwestycji na lata. Wiadomo, że mieszkając samemu nie potrzebujemy ogromnego mieszkania. Z drugiej jednak strony wybór klitki może się bardzo szybko na nas odbić. Po pierwsze – nawet samemu na niewielkim metrażu mieszka się źle. I to nie tylko jeśli jesteście z tych osób, które lubią zbierać różne rzeczy.

Jeśli mamy możliwość, to warto zainwestować w lokal nieco większych rozmiarów. 25 do 30 metrów kwadratowych to może być jednak za mało. Na to aby żyć normalnie i bez wielu – często bardzo trudnych – kompromisów. Z drugiej strony wiele też zależy od tego w jaki sposób wygląda nasza codzienność. Jeśli na przykład mieszkanie ma służyć jedynie jako sypialnia, to wspomniany wyżej metraż może spokojnie wystarczyć.

I w zasadzie od tej ostatniej kwestii zaczniemy. Większość osób żyjących w pojedynkę wybiera kawalerkę o wielkości około 25 metrów z aneksem kuchennym. Jest to powierzchnia na której będziemy mogli funkcjonować w pojedynkę. Natomiast warto się jednak zastanowić nad czymś większym. Po pierwsze by dać sobie więcej swobody. Po drugie myśląc przyszłościowo – nie wiadomo czy nie będziemy chcieli, aby ktoś w tym mieszkaniu się pojawił na stałe. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto wybrać większy metraż. Można wziąć pod uwagę zakup dwupokojowego mieszkania.

Zakup własnego mieszkania dla singla – kwestie finansowe – kredyt hipoteczny

Po pierwsze musicie mieć świadomość tego, że z perspektywy banku osoba nie będąca w związku (szczególnie dopiero wchodzącą w dorosłe życie) jest traktowana jako bardziej ryzykowna inwestycja, dlatego będzie też z góry miała nieco gorszą zdolność kredytową. Sprawa jest dość prosta. W przypadku utraty pracy mogą one przestać spłacać kredyt. Czy możemy coś na to zaradzić? Cóż przede wszystkim pewne stanowisko. Wysokie zarobki to kolejny plus przy próbie wzięcia kredytu. Niezwykle istotna będzie też wysokość wkładu własnego.

Oprócz kwestii finansowych, jeśli kupujecie swoje pierwsze mieszkanie, powinniście się też przygotować na aspekty formalne. Inne sprawy będą Wam zaprzątać głowę, kiedy decydujecie się na rynek pierwotny, a co innego będzie istotne przy wtórnym. W obu tych przypadkach koniecznością jest zbadania wiarygodności sprzedawcy danego mieszkania. Nieważnie czy to deweloper, biuro nieruchomości czy osoba prywatna. Trzeba sprawdzić jego historię i prawo do mieszkania. W przypadku mieszkania deweloperskiego powinniście prześledzić dotychczasowe realizacje inwestora i poznać informacje na temat jego finansów.

Często kupując mieszkania właśnie od niego, tak naprawdę dostajemy obietnicę powstania budynku w danym miejscu. Na odbiór możemy czekać na przykład rok. Dlatego tak ważne jest, aby deweloper miał możliwości finansowe na zakończenie rozpoczętej inwestycji w terminie.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli