Czy taka forma ulokowania swoich oszczędności jest bezpieczna i czy przyniesie zysk? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej. Inwestycja w mieszkaniu w centrum wymaga zwrócenia uwagi na kilka bardzo ważnych kwestii.
Od paru lat zauważalna jest tendencja związana z nabywaniem nieruchomości w sercu miasta. Po latach dominacji przedmieść, coraz więcej młodych, wchodzących w dorosłe życie osób wybiera centrum. Nie tylko sami kupują, ale bardzo chętnie je wynajmą. To bardzo dobra informacja z punktu widzenia inwestora w mieszkania pod najem. Oczywiście nie tylko ścisłe centrum jest chętnie wybierane przez osoby rozpoczynające swoje dorosłe życie. Również osiedla położone w nieco większej odległości, ale na tyle blisko (lub z łatwym dostępem komunikacyjnym), aby móc w pełni korzystać z tego co ono oferuje.
Inwestycja w mieszkanie w centrum – jak powinna wyglądać lokalizacja?
To jeden z tych aspektów, które mogą zaważyć na rentowności Waszej nieruchomości. Centra miejscowości zwykle są w pełni zabudowane i to często jest związane z istnieniem pewnych rozwiązań (na przykład komunikacyjnych) sprzed co najmniej kilkudziesięciu lat, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Najbliższą okolicę potencjalnej inwestycji należy dokładnie obejrzeć. To, że centra są zabudowane ma również swoje zalety. Przede wszystkim ze względu na dostęp do sklepów, ośrodków zdrowia, placówek oświatowych. Wiele z tych miejsc będzie zapewne zlokalizowanych koło mieszkania w które zainwestowaliście. I to ogromna zaleta dla potencjalnych najemców, ponieważ mają wszystko pod ręką.
W kontekście najbliższej zabudowy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia dla spokoju codziennego życia. Mamy tutaj na myśli chociażby zakład pracy znajdujący się w niedalekiej odległości. Może on mocno uprzykrzyć codzienne życie. W kwestii obecności takich miejsc wiele zależy od specyfiki miasta. Ogromne firmy wynoszą swoją działalność poza miejscowości. Wciąż jednak w wielu miastach można się na taki problem natknąć.
Koniecznością jest również sprawdzenie lokalizacji jaką wybierzecie na swoją inwestycją pod kątem bezpieczeństwa. I to niezależnie od tego, czy chcecie wynająć potem mieszkanie studentom, wspomnianym młodym na dorobku, czy rodzicom z dzieckiem (ta ostatnia grupa wbrew pozorom, coraz chętniej wybiera centrum miasta lub lokalizacje w bliskiej odległości). Niebezpieczna okolica odstraszy potencjalnych najemców.
Ostatnim aspektem jakiemu powinniście się przyjrzeć w czasie sprawdzania lokalizacji jest obecność terenów zielonych i rekreacyjnych. W tym wypadku znowu wiele zależy od specyfiki miasta. Chociaż trzeba zaznaczyć, że od kilku lat, coraz więcej robi się właśnie w kwestii zazielenienia i stworzenia miejsc do rekreacji również w centrach miast niekoniecznie z tym kojarzonych.
Jak powinno wyglądać mieszkanie?
To dość zasadne pytanie, zważywszy na to, że w centrach miast wciąż dominuje rynek wtórny. A co za tym idzie mieszkania o bogatym stażu, ale przede wszystkim z „oryginalnymi” rozwiązaniami budowlanymi, których nikt obecnie by nie zastosował. A nawet o nich nie pomyślał. Dlatego, kiedy będziecie przeglądać ogłoszenia z rynku wtórnego, a potem oglądać samo mieszkanie, musicie na to zwrócić szczególną uwagę.
Podobnie jak na stan lokalu i całego budynku. Czy i kiedy był on remontowany? W jakim stanie są instalacje? Te pytanie nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Jeśli oferta jest bardzo okazyjna, to powinniście do niej podejść bardzo ostrożnie. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, aby ocenić stan mieszkania, skorzystajcie z pomocy fachowców.
Odpowiadając na wyżej postawione pytanie, jak powinno wyglądać mieszkanie – przede wszystkim musi być zadbane i w dobrym stanie. Oczywiście możecie kupić lokal przeznaczony do remontu. Może nabyć takie mieszkanie taniej, ale trzeba doliczyć koszt jego odświeżenia. Jeśli nie macie w tym doświadczenia, to jednak lepiej zainwestować w nieruchomość dobrym stanie lub nowe.
I na koniec jeszcze jedna kwestia. Jeśli Waszym celem jest inwestycja w mieszkanie pod wynajem, to pamiętajcie o jednej ważnej sprawie. Najemcy obecnie bardzo cenią sobie wysoki standard. Są w stanie zapłacić więcej za wynajem mieszkania w bardzo dobrym stanie. To z kolei prowadzi do kolejnej kwestii związanej z taką formą ulokowania swoich oszczędności.
Inwestycja w mieszkanie w centrum – skazani na rynek wtórny?
Wspomnieliśmy wyżej, że ta lokalizacja jest opanowana przez starsze budownictwo. I to prawda. Z pewnym „ale”. Po pierwsze od kilku lat właśnie w centrach miast na przykład na miejscu wiekowych budynków pojawia się nowe. Drugim „ale” jest specyfika miejscowości i forma zabudowy jej centrum.
Tutaj za przykład posłuży Rzeszów. Miasto w którym powstaje wiele nowych osiedli. Na przedmieściach, ale i w centrum i niedalekiej odległości od niego. Zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań, aby się o tym przekonać. Wybierając centrum miasta jako lokalizację inwestycji nie jesteście więc skazani jedynie na rynek wtórny.
Podsumowując, dwa podstawowe aspekty na które musicie zwrócić uwagę, decydując się na kupno mieszkania blisko serca miejscowości, to lokalizacja (najbliższa okolica) i stan nieruchomości. Dzięki temu Wasza inwestycja będzie miała wysoką rentowność, ale przede wszystkim stanie się bezpieczną formą lokaty własnych pieniędzy.