To pomieszczenie niezwykle istotne w naszym mieszkaniu. Ma do spełnienia konkretne funkcje. Pytanie jak urządzić łazienkę pojawia się bardzo często. Postaramy się na nie poniżej odpowiedzieć.
Jak i kiedy urządzić łazienkę?
Zwykle ten proces wiąże się z remontem tego pomieszczenia. Jeśli będzie on większy, to warto zastanowić, kiedy go przeprowadzić. Zwykle remont łazienki, ale i w zasadzie całego mieszkania przeprowadza się latem. Ale i w czasie pozostałych pór roku można go zrobić. Oczywiście trzeba będzie wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Lato to co prawda najlepsza pora na remont, ale może się nam nie udać „wcisnąć” do kalendarza fachowców. A nie wszystkie zmiany możemy przeprowadzić nie posiadając dużej wiedzy i doświadczenia.
Odpowiedź z kolei na pytanie „jak urządzić łazienkę?” jest wbrew pozorom dość prosta. To pomieszczenie przede wszystkim musi być funkcjonalne. I to ta kwestia będzie na pierwszym miejscu. To czy chcemy urządzić łazienkę w sposób nowoczesny, albo na przykład minimalistycznie ma mniejsze znaczenie. W pomieszczeniu muszą znaleźć się pewne konkretne strefy. Nawet jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią.
Urządzamy łazienkę – funkcjonalność i ergonomia
O pierwszym aspekcie już wspomnieliśmy, drugi wynika z ostatniego zdania wcześniejszego akapitu. Łazienka w starszych mieszkaniach zwykle są niewielkie. I to wymusza na nas pewną oszczędność w doborze poszczególnych sprzętów. A także jak najlepszego planowania i wykorzystania dostępnego miejsca. Ale i większa łazienka (tak jak w tym dostępnym ponad 85-metrowym mieszkaniu na osiedlu Bella Dolina w Rzeszowie) nie zwalnia z nas pewnych związanych z jej urządzeniem.
Po pierwsze trzeba pamiętać o pewnych zasadach związanych z korzystaniem z tego pomieszczenia. I tak na przykład przed umywalką potrzebujemy co najmniej 70 centymetrów wolnego miejsca. Tak by móc z niej swobodnie korzystać. Jeśli łazienkę mamy połączoną z WC, to toaleta „potrzebuje” przestrzenie 60 na 60 cm. Jeszcze więcej miejsca przyda się przed prysznicem. Nie tylko po to, aby z niego swobodnie wychodzić i zamykać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które w kwestii potrzebnej im przestrzeni, pozwalają na pewne ustępstwa. Mowa tutaj między innymi na sposobie zamontowania drzwi.
Jak wybrać płytki do łazienki?
To najpopularniejsze obecnie rozwiązanie i planując urządzenie tego pomieszczenia zapewne będziecie je rozważać. To temat na odrębny tekst, ale skupmy się na paru bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze płytki w łazience muszą być odporne. „Poinformują” Was o tym konkretne ich parametry. Więcej na ten temat znajdziecie między innymi w tym naszym tekście.
Przy wybieraniu płytek trzeba też koniecznie wziąć uwagę wielkość pomieszczenia. Zasada jest dość prosta. Mniejsza łazienka, to płytki ceramiczne o dużej powierzchni. Jeśli wybierzemy niewielkie, to jedynie przytłoczymy to pomieszczenie. A tego na pewno chcielibyście uniknąć.
Dobór kolorów i wzorów to już nasza indywidualna sprawa. Chociaż w przypadku tego ostatniego są pewne wytyczne, jeśli chcemy powiększyć optycznie niewielką przestrzeń. I tak na przykład, jeśli celem jest jej poszerzenie, to wzór powinien być w poziomie.
Błędy przy urządzaniu łazienki
To też oczywiście temat na bardzo długi, odrębny tekst, ale skupimy się na paru najczęściej występujących. Jednym z nich jest wybór złych płytek, a także fug. I to nie tylko pod względem rodzaju i wzoru.
Kolejny błąd, który często jest popełniany przy urządzaniu łazienki, to wybór nieodpowiedniego umeblowania. Ma być ono przede wszystkim funkcjonalne, ale nie powinna też cierpieć estetyka. W tym wypadku warto ją dopasować do ceramiki w tym pomieszczeniu.
Jak łazienka, to oczywiście lustro. I jego wybór jest obarczony dużą ilością błędów. Jak również jego umiejscowienie w tym pomieszczeniu. Dobrze dobrane lustro i umieszczone w konkretnym miejscu łazienki, może na przykład optycznie ją powiększyć. Pamiętajmy też o praktycznym aspekcie. Lustro powinno się znajdować na takiej wysokości, aby się nie brudzić i nie być wiecznie zachlapane. Niby to oczywiste, ale często w czasie planowania aranżacji łazienki o tym zapominamy.
Kolejny istotny aspekt to brak odpowiedniej wentylacji. To może powodować wiele problemów w łazience. To pomieszczenie narażone na wilgoć. To oczywiste. A brak odpowiedniej wentylacji to duże ryzyko rozwoju pleśni i grzyba. W tym wypadku bardzo istotne jest wydajność. Odpowiednio dobrany wentylator zapewni nam komfort funkcjonowania w łazience. Wspomnianą potrzebną wydajność łatwo policzyć. Mnożymy powierzchnię łazienki przez jej wysokość. Wydajność wentylatora powinna 3 razy większa od otrzymanego wyniku.
Na koniec jeden z najczęściej występujących błędów przy urządzaniu łazienki, czyli źle dobrane oświetlenie. Pierwsza sprawa to kilka jego źródeł. Główne, dodatkowe przy lustrze – to minimum. Dobrym pomysłem jest zamontowanie oświetlenia przy kabinie prysznicowej, jeśli takową posiadamy. Dzięki temu zwiększymy komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z niej.