Lipiec i sierpień to najlepszy czas, aby to zrobić. Jeśli mieszkanie dodatkowo wymaga remontu, to warto – póki jeszcze studenci nie wrócili – go przeprowadzić. O czym należy pamiętać odnawiając, a następnie aranżując wnętrze?
Na początek remont
Mimo, że jest prawie koniec sierpnia, wciąż jeszcze możemy nieco odświeżyć wygląd mieszkania. I warto się nad tym poważnie zastanowić, zwłaszcza gdy szukamy nowych lokatorów. Skupimy się na studentach, ale wynajem mieszkań to nie tylko ich domena. Sporo trzydziestolatków mieszka w taki sposób. W obu przypadkach wymagania dotyczące stanu mieszkań od co najmniej kilkunastu lat rosną. I dlatego właśnie warto przeprowadzić mniejsze lub większe naprawy. Praktyczne porady dotyczące remontu znajdziecie w tym tekście.
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
Oczywiście najchętniej zrobilibyśmy to jak najtaniej. Jeśli jednak decydujemy się na takie podejście, to musimy uważać, aby nie wpaść w pułapkę tandety i kiczu. Meble z „drugiej ręki” często mają po kilkadziesiąt lat i zalegały w starych mieszkaniach. Co też nie pozostaje bez wpływu na ich stan. Meble „z minionej epoki” są zwykle tanie, ale mało funkcjonalne i niekoniecznie ładne. Zmieniły się wspominane oczekiwania co do standardów, więc jeśli chcemy znaleźć chętnych na wynajem, lepiej unikać urządzania mieszkania „po kosztach”.
Jest jeszcze "tania" możliwość. Możemy nie meblować mieszkania. To jednak niesie za sobą pewne konsekwencje. Ciężej w takiej sytuacji może być nam znaleźć studentów, którzy „wejdą” do niego ze swoimi meblami. Jeśli jednak decydujemy się na taki krok, to pamiętajmy o bardzo ważnej kwestii. Pokoje mogą być puste, ale umeblujmy łazienkę i kuchnię. W najpotrzebniejsze sprzęty. Podejdźmy do tego w taki sposób, jakbyśmy urządzali oba pomieszczenia trochę „pod siebie”. Patrząc na takie podstawowe potrzeby. Jednak tylko w tej kwestii.
Bo generalnie rzecz biorąc, przygotowując mieszkanie pod wynajem, powinniśmy unikać urządzania go pod siebie. Nie my będziemy w nim przebywać. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań starszych w których sami mieszkaliśmy, albo dostaliśmy je po dziadkach lub rodzicach.
Nierzadko to wnętrza pełne wiekowych mebli, ale przede wszystkim pamiątek i bibelotów. My w takim mieszkaniu możemy się czuć dobrze (chociażby z sentymentu). Dla obcej osoby będzie to spory problem. Jeśli więc mamy takie pamiątki, przenieśmy je do siebie.
Bardzo ważna przy urządzaniu mieszkania pod wynajem jest grupa docelowa do której chcemy dotrzeć. Jeśli mamy do dyspozycji kawalerkę i szukamy do niej studentkę, lub studenta, zadbajmy o strefę do spania (więcej na temat zakupu łóżka znajdziecie w tym tekście) i do nauki/pracy. Oczywiście nie będziemy swoich mieszkańców zmuszać do studiowania podręczników:). Natomiast dla ich komfortu zadbajmy chociażby o biurko i wygodne krzesło.
Wróćmy jeszcze na koniec do wspominanych łazienki i kuchni. Przy urządzaniu mieszkania pod wynajem na aranżację tych dwóch pomieszczeń warto zwrócić szczególną uwagę. Dotyczy to również kwestii ich remontu po poprzednich lokatorach. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i zrobić ten ostatni solidnie. Wygląd łazienki i kuchni ma ogromny wpływ na to czy i jak szybko wynajmiemy nasze mieszkania. Na te dwa pomieszczenia zwraca się zwykle największą uwagę. O ile na pewne „niedogodności” na przykład w pokoju dziennym wynajmujący przymkną oko, o tyle wygląd łazienki i kuchni są surowo oceniane.