Jeśli zastanawiacie się, czy taka forma zarabiania pieniędzy jest dla Was, to warto zapoznać się z poniższym poradnikiem. Dowiecie się z niego nie tylko tego, jak zacząć inwestować w nieruchomości. Również niezbędnej wiedzy w czasie całego procesu.
Kiedy zacząć inwestować w nieruchomości?
To pytanie można rozumieć dwojako. Zaczniemy od kwestii, która w ostatnim czasie jest podejmowana zdecydowanie częściej. W kontekście wciąż trwającej pandemii Koronowirusa. Czy rok 2021 jest dobrym momentem, aby zainwestować w nieruchomość? Eksperci nie pozostawiają w tej kwestii złudzeniem. Po pierwsze – jak najbardziej. Po drugie wskazują, że rynek nieruchomości okazał się odporny na COVID-19. Ceny w ubiegłym roku – a więc krytycznym pod kątem rozwoju pandemii – urosły. Chwilowemu zastojowi uległ jedynie rynek najmu. Natomiast obecnie wraca on do poziomu sprzed Koronawirusa.
Pytanie to można rozpatrywać jeszcze w jednym kontekście. Chodzi o przygotowanie. To zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat samego procesu inwestowania w nieruchomości. W tym pomogą liczne poradniki, które możecie u nas znaleźć. Drugą kwestią jest stworzenie sobie tak zwanej poduszki finansowej. I przy niej się na chwilę zatrzymamy.
W największym skrócie jej celem jest zabezpieczenie stabilności finansowej. Możliwość przeżycia w trudnym czasie, kiedy na przykład jesteśmy pozbawieni stałego dopływu gotówki. Taka sytuacja może się zdarzyć chociażby przy wynajmowaniu mieszkania. Będzie ono stało przez jakiś czas puste i generowało jedynie koszty (czynsz, rachunki).
Jak stworzyć poduszkę finansową:
-
określenie jej docelowej wysokości (np. 3-krotną wysokość miesięcznych wydatków),
-
uregulowanie wszelkich kwestii związanych z pożyczkami,
-
założenie konta (zwykle ma ono profil oszczędnościowy) na którym „wyląduje” poduszka finansowa,
-
kierowanie wszelkich nadwyżek na wspomniane konto.
Jak zacząć inwestować w nieruchomość? Wybierz cel
To właśnie ten krok rozpoczyna całą sekwencję inwestycji w nieruchomość. Od niego zależą Wasze dalsze działania. Istnieje kilka możliwości. Jedną z nich jest kupno mieszkania po tzw. okazyjnej cenie, a następnie sprzedanie go z zyskiem. To jednak propozycja dla bardziej doświadczonych inwestorów. Więcej na temat opcji znajdziecie w tym naszym poradniku.
Musicie mieć świadomość, że inwestycja w nieruchomość, to proces długotrwały i nierzadko najeżony problemami i potrzebą podejmowania trudnych decyzji. Potrzebna jest w tym wypadku nie tylko chłodna głowa, ale i duża odporność psychiczna. Inwestycja w mieszkanie nie jest celem w samym sobie. Tym może być na przykład zabezpieczenie sobie emerytury, albo przyszłości swoich dzieciom. To oczywiście jedynie dwa przykłady.
Najważniejsze kwestie związane z inwestycją w nieruchomość
Wspomnieliśmy już o poduszce finansowej. Nie każdy decyduje się na taki krok. Zwłaszcza, gdy inwestycja tak naprawdę ogranicza się jedynie do przygotowania mieszkania (po rodzicach lub dziadkach) do najmu. W takiej sytuacji decyzja często jest powodowana impulsem. Czy to dobra droga do czerpania zysków z najmu? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób. Powodzenie takiej inwestycji jest bowiem zależne od bardzo wielu czynników (takich jak chociażby lokalizacja, stan mieszkania i Wasze zdolności aranżacyjne).
Jeśli nie posiadacie nieruchomości, trzeba będzie ją znaleźć. To wymaga wspominanej już kilka razy wiedzy. Załóżmy, że chcecie zainwestować w dużym wojewódzkim mieście. Za przykład posłuży tutaj Rzeszów. Jeśli nie macie zbyt dużej wiedzy na temat takiego miasta (nie jest to „opcja” polecana osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z inwestowaniem w nieruchomości), trzeba się z nim będzie zapoznać.
W pierwszym rzędzie istotne są informacje dotyczące perspektywy rozwoju. Dlaczego to tak istotne? Można powiedzieć, że szanse i kierunek rozwoju miasta jest miarą zainteresowania nim ludzi. Związanie swojej przyszłości z taką miejscowością. A to z kolei ma przełożenie na rynek nieruchomości. Nie tylko w kontekście sprzedaży mieszkań, ale ich wynajmu. A być może taką formę inwestycji w nieruchomość wybierz.
Stolica Podkarpacia pod kątem perspektyw rozwoju wygląda bardzo obiecująco. Jest tutaj zarówno duży rynek pracy (wystarczy wymienić takie firmy jak PRATT & WHITNEY i Asseco) na którym wciąż poszukiwani są pracownicy. Zwłaszcza absolwenci uczelni technicznych. A skoro już jesteśmy przy uczelniach, to trzeba wspomnieć o tym, że Rzeszów jest ogromnym ośrodkiem akademickim. Dość powiedzieć, że liczba studentów przypadająca na tysiąc mieszkańców jest wyższa niż na przykład w Warszawie.
Te dwie informacje są niezwykle istotne z punktu widzenia inwestora. Po pierwsze kupno mieszkania pod wynajem w Rzeszowie jest bardzo opłacalne. Zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach. Tych ostatnich w stolicy Podkarpacia nie brakuje. To między innymi Bella Dolina (miejsce w którym chętnie zamieszkają pracownicy pobliskiej strefy ekonomicznej) i Paderewskiego Park. Ta druga lokalizacja łączy ze sobą dostępność do infrastruktury miasta i sporą ilość terenów zielonych i rekreacyjnych.
Inwestycja w mieszkanie nie obędzie się też bez znajomości rynku nieruchomości. Jego specyfiki, cen, najlepszych i najgorszych lokalizacji, największych graczy itd. I tak jak trzeba skupić się na poznaniu miasta, tak również ta wiedza jest obowiązkowa.