Tak, aby przynosiło zyski, a jednocześnie nie generowało wysokich kosztów utrzymania. To jeden aspekt z jakim przyjdzie się Wam zmierzyć. Jakie kryteria musi spełniać mieszkanie inwestycyjne? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.
Mieszkanie inwestycyjne – rynek pierwotny vs. rynek wtórny
To może nie tyle kryterium, co raczej niezwykle ważny aspekt związany z Waszą inwestycją. Wybór między rynkiem pierwotnym, a wtórnym już na początku pozwoli na przykład ustalić pewne wytyczne dotyczące lokalizacji, początkowych kosztów, a nawet przewidywanej rentowności.
Oba rozwiązania: nowoczesne budownictwo i mieszkania z długą historią mają swoje oddane grono zwolenników. Charakteryzują je też pewne cechy, które zanim zdecydujecie się na inwestycję, warto poznać. Więcej na ten temat znajdziecie w naszych poradnikach. Pierwszy z nich dotyczy starszego budownictwa. Koniecznie też zajrzyjcie do tekstu „Rynek pierwotny – czy warto zainwestować w nowe mieszkanie”. Znajdziecie w nim wiele przydatnych informacji.
Mieszkanie inwestycyjne – kryteria lokalizacyjne
To obok ceny najważniejszy aspekt inwestycji. Jeśli Waszym celem jest wynajem mieszkania, to odpowiednio wybrana lokalizacja poszerza grupę potencjalnych najemców, a więc i zysków. Przeglądając oferty mieszkań powinniście się bardzo dokładnie przyjrzeć, jak wygląda najbliższa okolica. Natomiast już na tym etapie – w kontekście inwestycji w mieszkanie pod wynajem – należy rozważyć, która z grup najemców jest w kręgu Waszych zainteresowań. Każda z nich ma pewne wymagania co do lokalizacji. Więcej o nich przeczytacie w naszym tekście „Poradnik inwestora – grupy najemców”.
Istnieją pewne ogólne kryteria związane z lokalizacją i jej najbliższą okolicą na które zwracają uwagę wszyscy potencjalni mieszkańcy Waszej inwestycji.
1. Hałas
Cisza w najbliższej okolicy jest wartością dodaną lokalizacji mieszkania. Pisząc „hałas” mamy na myśli przede wszystkim duży zakład pracy, bądź duża, ruchliwa ulica które go generują. Ale może to być też na przykład dyskoteka w pobliżu. Jeśli jako najemców wybieracie rodzinę z dziećmi, to taki klub w okolicy, może zniechęcić do wynajmu Waszego mieszkania. Dlatego po wybraniu ewentualnej lokalizacji swojej inwestycji, koniecznością jest przyjrzenie się jej z bliska.
2. Oszczędność
Nie mamy tutaj na myśli rachunków za media. Bardziej chodzi o kwestie związane z docieraniem w poszczególne części miasta. I tutaj za przykład posłuży największa grupa potencjalnych najemców – studenci. Bliskość uczelni, a co za tym idzie niski koszt dostania się do niej, to ogromna zaleta z punktu widzenia żaków. Ale – wychodząc już poza studentów – jeśli w najbliższej okolicy znajdują się duże centra handlowe, to również spora zaleta. Oszczędność czasu na dostanie się do nich i pieniędzy (benzyna, bilety itp.).
3. Rekreacja
Bliskość terenów zielonych, placów zabaw, otwartych ośrodków sportowych to zaleta z punktu widzenia każdej grupy najemców. Obecność takich miejsc zdecydowanie podnosi wartość lokalizacji i samego mieszkania. Bez większego problemu znajdziecie na nie chętnych.
4. Sąsiedztwo
To czwarte kryterium, na które powinniście zwrócić uwagę przy inwestycji w mieszkanie (nie tylko pod wynajem). Mowa o najbliższym sąsiedztwie (klatka, blok) jak i szerzej – osiedlu. Czy jest ono bezpieczne? Jak wygląda kwestia związana z przestępczością? Czy na osiedlu mieszka sporo młodych ludzi (co zwykle wiąże się ze sporą liczbą imprez, co na pewno nie przekona do wynajmu rodziny z małym dzieckiem). To podstawowe pytanie na jakie musicie poznać odpowiedź.
Mieszkanie inwestycyjne – kryteria aranżacyjne
W tej grupie znajduje się również bardzo istotny aspekt związany ze stanem nieruchomości. W tym wypadku zdecydowaną przewagę ma rynek pierwotny. Każdy chce zamieszkać (także wynająć) w pachnącym świeżością mieszkaniu. Oczywiście i nieruchomość z rynku wtórnego można odpowiednio przygotować. Natomiast bardzo często wiąże się to z generalnym – a więc kosztownym – remontem. Początkowo okazyjna cena za mieszkanie z rynku wtórnego może się okazać sporą pułapką. Nie tylko finansową, ale również w kwestii czasu jaki przyjdzie poświęcić na remont. W naszej ofercie znajdziecie nowe mieszkania w wielu atrakcyjnych lokalizacji w Rzeszowie.
Przejdźmy do aranżacji. Jeśli zależy Wam na tym, aby inwestycja w mieszkanie przyniosła zyski, po pierwsze musicie postawić na neutralność w wystroju. To zdecydowanie przyciąga potencjalnych najemców. Jeśli – i wiemy, że to radykalne, ale pokazuje to co mamy na myśli – urządzicie mieszkanie przy pomocy rzeczy i pamiątek po rodzicach (dziadkach), możecie mieć spory problem. Nikt nie chce mieszkać w rodzinnym muzeum.
Kolejną kwestią na którą zwracają uwagę najemcy jest stan mebli i sprzętu AGD. Zasada jest dość prosta. Nowy sprzęt i umeblowanie podnosi standard mieszkania. Zwiększa również liczbę potencjalnych najemców. Nie oznacza to, że nie można sobie pozwolić na pewne oszczędności w tej kwestii.
Bardzo ważne z perspektywy inwestycji w mieszkanie pod wynajem jest to, jak wyglądają kuchnia i łazienka. Na te pomieszczenia najemcy zwracają szczególną uwagę w czasie oglądania miejsca, w którym być może przyjdzie im zamieszkać. O tym jak powinna wyglądać kuchnia przeczytacie w tym miejscu.
Podsumowując, kryteriów na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku mieszkania inwestycyjnego, jest co najmniej kilkanaście. Warto na nie spojrzeć ze swojej perspektywy. Odpowiedzcie sobie na pytanie: jakie Wy chcielibyście wynająć mieszkanie?