Każdy proces związany z wydawaniem pieniędzy jest obarczony pewnym ryzykiem. Kupno mieszkania z rynku wtórnego może się okazać sporym finansowym wyzwaniem. Ale nie tylko takie problemy na Was czekają. Czego należy unikać w takiej sytuacji?
Kupno mieszkania z rynku wtórnego „na chwilę”
Często określa się to też mianem „dom na start”. Rozpoczynacie dorosłe życie, dostajecie pracę w nowym mieście i pojawia się koncepcja kupna mieszkania. Błędem, które wiele osób w takiej sytuacji popełnia, jest „przymykanie oka” na pewne niedogodności. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego to może być na przykład jego gorszy stan. No bo przecież „to tylko rozwiązanie przejściowe, za niedługo przeprowadzę się na nowoczesne osiedle”. I oczywiście tego Wam życzymy, ale możliwe, że będziecie musieli zostać w takim mieszkaniu dłużej. I te wspomniane niedogodności urosną do poważnych problemów, które będą utrudniać codzienne życie.
Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Postaw na dokładny odbiór
Ta sama rada dotyczy osób, które decydują się na rynek pierwotny. Kupujecie mieszkania, a to przecież ogromna inwestycja, należy się jej więc dokładnie przyjrzeć w czasie odbioru. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, aby wszystko sprawdzić, możecie wynająć fachowców. Dzięki temu macie szansę na uniknięcie kosztownych napraw i remontów. Ten ostatni zresztą w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego, może okazać się naprawdę drogim „zadaniem”.
Prawo daje nabywcy pewne udogodnienia w postaci rękojmi. Jest to odpowiedzialność sprzedawcy – w tym wypadku mieszkania. Osoby kupujące nowe mieszkania z rynku pierwotnego, są w lepszej sytuacji. Rękojmia trwa w tym wypadku 5 lat. Co ważne – od daty wydania nieruchomości.
Pobieżna lustracja najbliższej okolicy
To kolejny bardzo często popełniany błąd przy zakupie pierwszego mieszkania. Niekoniecznie z rynku wtórnego. Nierzadko – podobnie jak w przypadku stanu samego lokalu – po prostu się na pewne sprawy przymyka oko. Nie warto. To co na początku wydaje się być tylko „niewielką niedogodnością” w pewnym momencie urośnie do rangi naprawdę sporego problemu.
Na co powinniście zwrócić szczególną uwagę przy sprawdzaniu najbliższej okolicy bloku i całego osiedla? Przede wszystkim czy znajdują się niej pewne miejsce i obiekty spełniające Wasze potrzeby. Te codzienne – jak na przykład sklep spożywczy. Jak i te z będziecie korzystać rzadziej, ale dobrze będzie, jeśli znajdują się w najbliższej okolicy. Mamy tutaj na myśli aptekę, przychodnie, może jakąś większą liczbę sklepów (niech to będzie na przykład galeria handlowa). No i oczywiście dostęp do terenów zielonych.
Ta ostatnia kwestia jest dla wielu osób szczególnie istotna. Szukają lokalizacji w miastach, które mogą się pochwalić terenem przeznaczonych do rekreacji. W Rzeszowie jednym z takim miejsc jest osiedle Tarasy nad Zalewem. Od lipca przyszłego roku (2021) będzie można zamieszkać w tym ponad 49-metrowym mieszkaniu na 6 piętrze. Na osiedlu dostępne są też inne lokale.
Mieszkanie z rynku wtórnego – sprawdź księgę wieczystą
To bardzo ważne w przypadku nabywania „przechodzonej” nieruchomości. Chociażby po to, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci lokatora. Gdy już po zakupie mieszkania, okażę się, że sprzedający zataił (a Wy zapomnieliście o to zapytać) taką informację. Lub inne, które również mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić codzienne życie. Księgę wieczystą można sprawdzić nie wychodząc z domu. Można to zrobić na tej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby znaleźć tę, która Was interesuje, poproście sprzedającego o numer księgi wieczystej. To informacja niezbędna.
Co znajdziecie w księdze wieczystej? Miedzy innymi informacje dotyczące samej nieruchomości. Mowa tutaj o adresie, powierzchni i liczbę pomieszczeń. Drugi dział księgi wieczystej to informacje na temat właściciela danej nieruchomości lub o wieczystym użytkowaniu. Jeśli zamierzacie kupić mieszkanie z rynku wtórnego, najbardziej powinniście się zainteresować działem IV. To w nim znajdują się zapisy o ewentualnym obciążeniu lokalu hipoteką. Z podaną kwotą, jak również walutą.
Brak rozeznania rynku
To błąd, który bardzo często występuje łącznie z pośpiechem, towarzyszącym zakupowi mieszkania. Skutki takiego działania mogą być opłakane. Rozpoznanie rynku nieruchomości w danej miejscowości, da szansę nie tylko na oszczędności, ale od nich zaczniemy. Ceny mieszkań w poszczególnych częściach miast mogą być naprawdę różne. Dzięki sprawdzeniu, możecie sporo oszczędzić. Z drugiej zbyt niskie ceny mieszkań na osiedlu mogą być też zwiastunem problemów. Na przykład z poziomem bezpieczeństwa. Taki wywiad również należy przeprowadzić.
Warto szukając mieszkania z rynku wtórnego, sprawdzić jak w danej miejscowości wygląda sytuacja z nowoczesnym budownictwem. W jakich lokalizacjach powstają inwestycje rynku pierwotnego. Być może zakup takiego nowego mieszkania okaże się lepszym rozwiązaniem.
Wszystko tak naprawdę zależy do Waszych potrzeb i wymogów, jakie ma spełniać miejsce w którym będziecie żyć. Wiadomo, że na nieco inne aspekty zwróci uwagę osoba młoda, a gdzie indziej „przyłoży ciężar” rodzina oczekująca dziecka.