To pytanie, które zadają sobie początkujący inwestorzy, chcący uzyskać jak najwyższy zysk ze swojego przedsięwzięcia. Lokalizacja mieszkania pod wynajem ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia jego rentowności. Jak ją wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te – i inne – pytania znajdziecie poniżej.
Zanim jednak zaczniecie przeglądać ogłoszenia z mieszkaniami na sprzedaż, powinniście zastanowić się nad kwestią, która ma wpływ na wybór lokalizacji. Kim mają być najemcy? Istnieją trzy podstawowe grupy osób, decydujących się na wynajem. To studenci, osoby rozpoczynające swoje zawodowe życie i młodzi rodzice z dziećmi. Oczywiście to jedynie ogólny podział. Skupiający się na tych największych grupach potencjalnych najemców. Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika, gdzie opisaliśmy czym się one charakteryzują. Na co zwracają uwagę w kontekście lokalizacji mieszkania, a także tego jak ono wygląda. Kiedy już podejmiecie decyzję komu będziecie udostępniać nieruchomość, czas zająć się wyborem miejsca.
Lokalizacja mieszkania pod wynajem – specyfika miasta
Poznanie tego ostatniego aspektu to absolutne minimum, jeśli inwestycja w nieruchomość ma okazać się sukcesem. Co rozumiemy pod pojęciem „specyfika miasta”? Informacji jakie mogą być przydatne jest wiele, ale skupimy się jedynie na kilku aspektach.
Co trzeba wiedzieć o mieście:
-
Przekrój społeczny (jak duży procent stanowią Wasi potencjalni najemcy)
-
Gospodarka miasta (duże zakłady pracy itp., dostępność miejsc pracy)
-
Ośrodki studenckie (ilość uczelni, liczba studentów mieszkających w mieście)
-
Bezpieczeństwo (osiedla z wysokim odsetkiem przestępstw, miejsca gdzie te ostatnie prawie nie występują)
-
Infrastruktura drogowa i transport publiczny
-
Ceny mieszkań w poszczególnych lokalizacjach (bardziej ogólnie: specyfika rynku nieruchomości)
-
Najchętniej wybierane lokalizacje przez inwestorów
To najważniejsze informacje, jakie musicie poznać, zanim zainwestujecie w mieszkanie w danym mieście. Następnie musicie zadać sobie pewne pytania związane z lokalizacją. Pozwolą one przede wszystkim zmniejszyć liczbę opcji dotyczących miejsca, w którym kupicie mieszkanie. Ich nadmiar to bardzo duża przeszkoda zwłaszcza dla początkujących inwestorów.
Pytania, które musicie zadać, szukając lokalizacji mieszkania
Pierwsze i zarazem to, na które odpowiedź w dużym stopniu zmniejsza wybór brzmi „Ile mogę przeznaczyć na zakup mieszkania?”. Cena zależy między innymi od lokalizacji. W pewnym uogólnieniu – centrum jest droższe od przedmieść. Ale to niejedyny czynnik, jaki na nią wpływa. Różnice w koszcie inwestycji dotyczą też wyboru między rynkiem pierwotnym, a wtórnym. W tym kontekście warto wspomnieć o tendencji widocznej od paru lat. Ceny używanych mieszkań zbliżają się do tych z rynku pierwotnego. Między innymi z tego wynika ogromna popularność inwestycji w nowoczesne osiedla.
Kolejne pytanie, jakie należy sobie zadać w czasie szukania lokalizacji mieszkania pod wynajem, również dotyczy pieniędzy. Brzmi ono „jakie zyski ma przynosić moja inwestycja?”. Odpowiedź na to pytanie to suma wielu rzeczy dotyczących nie tylko samej lokalizacji mieszkania, ale też jego ogólnego stanu, aranżacji itd. Skupimy się jedynie na tej pierwszej sprawie. Przykładowo, jeśli chcecie mieć stały dopływ gotówki, to wybór może paść na rodzinę z dziećmi. W takim wypadku przede wszystkim bierze się pod uwagę przedmieścia jako lokalizację mieszkania pod wynajem. Świetnie sprawdzą się również osiedla położone w niezbyt dużej odległości od centrum, ale z charakterystyką obrzeży miast.
Takie miejsca to wcale nie jest rzadkość. W Rzeszowie opisaną lokalizacją może pochwalić się osiedle Nova Graniczna. Jako inwestor możecie liczyć nie tylko na rodziny z dziećmi jako najemców. To miejsce, które spodoba się również studentom (blisko centrum i uczelni) i osobom rozpoczynającym zawodowe życie (duże zakłady pracy położone w niedalekiej odległości).
I ostatnia, ale nie najmniej ważna kwestia związana z wyborem lokalizacji mieszkania pod wynajem, to wybór części miasta (dzielnicy) w jakiej chcecie zainwestować. Tutaj z kolei przede wszystkim potrzebna będzie wiedza na temat charakterystyki tego miejsca. Zanim zdecydujecie się na inwestycję, będzie je musieli dobrze poznać. Oczywiście koniecznością jest rekonesans osiedla. Każda informacja jaką zdobędziecie jest w kontekście Waszej przyszłej inwestycji na wagę złota.
Jeśli decydujecie się na wynajem długoterminowy, trzeba zwrócić uwagę na najbliższą okolicę potencjalnej lokalizacji. Dostęp do sklepów i jednostek oświatowych – to zaleta dla najemców. Podobnie bliskość transportu publicznego i łatwość w dostaniu się w inne części miasta samochodem. Znajdując takie miejsce, będziecie mogli wynajmować zarówno studentom, jak i rodzinom z dziećmi, a więc różnych grupom najemców. O tak naprawdę zupełnie innych priorytetach.
Wróćmy do pytania z początku naszego poradnika. Aby wybrać najlepszą lokalizację mieszkania pod wynajem, potrzebujecie przede wszystkim wiedzy związanej z tym, czym należy się przy tym kierować. Musicie mieć też świadomość tego, że istnieje ryzyko – zwłaszcza, jeśli to Wasza pierwsza inwestycja – nietrafienia z wyborem. Można je zmniejszyć, analizując najważniejsze cechy danej lokalizacji.