To wyzwanie i to nie tylko ze względu na małą powierzchnię, chociaż to ona jest największym problemem. Urządzenie takiego mieszkania będzie od nas wymagało sporo pracy i dużych pokładów kreatywności.
Spójrzmy w górę
To jedna z częściej pojawiających się rad. To, że mamy mały metraż oznacza wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni. Powinniśmy więc spojrzeć w górę. Nie mamy wielkich możliwości ze względu na mały metraż, dlatego też wykorzystajmy każdy centymetr. Również tę powierzchnię, która znajduje się nad nami. Możemy tutaj skorzystać z półek, zabudowy i regałów. Dodatkowo wysokie meble optycznie powiększą nasze mieszkanie.
Jasne kolory
To kolejna ważna sprawa o której trzeba pamiętać, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią. Jasne kolory w pewnym sensie maskują mały metraż. Możemy zdecydować się nie tylko na biel, dobrze sprawdzi się chociażby beż. Lepiej za to unikać czerwonego, czarnego i granatu. W przypadku gdy zdecydujemy się na stonowane kolory w pomieszczeniach można wykorzystać jaskrawe dodatki.
Oświetlenie
Jeśli podejdziemy do tej kwestii umiejętnie powiększymy nasze małe mieszkanie. Po pierwsze musimy pamiętać, aby w każdym pomieszczeniu korzystać z kilku źródeł oświetlenia. Mamy do wyboru główne (sufitowe), pośrednie i dodatkowe. W tej ostatniej grupie znajdują się między innymi lampy stojące i biurkowe. Oświetlenie pośrednie to na przykład kinkiety. Nie zawsze w małych pomieszczeniach znajdziemy się miejsca dla lamp stojących. W tym wypadku rozwiązaniem są oprawy halogenowe. Natomiast główna zasada jaką powinniśmy się kierować w przypadku niewielkiego metrażu brzmi: jasne pomieszczenia optycznie się powiększają.
Wielofunkcyjność
W przypadku małych mieszkań możemy zapomnieć o wielkich, ale pakownych szafach. W tym wypadku przede wszystkim musimy się kierować funkcjonalnością mebli. Zaczniemy jednak od kolorów. Jasne mebla nie przytłaczają, co w przypadku niewielkich przestrzeni jest bardzo ważną sprawą. Być może warto zdecydować się na składane łóżko. W małych mieszkaniach dobrym rozwiązaniem są płytkie szafy, ale za to wysokie i szerokie. Taki mebel może kończyć się przy suficie. W swoim wnętrzu będzie ukrywać dużą ilość półek , a także wieszaków. Dzięki temu będziemy mogli pomieścić w niej cały nasz dobytek. Przy okazji warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Bezwzględnie należy unikać bałaganu w niewielkim mieszkaniu. Tak samo nadmiar przechowywanych rzeczy.
W wypadku małych mieszkań świetnie sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Za przykład posłuży łóżko. Stanie się ono jednocześnie miejscem w którym można trzymać książki. Jeśli nie wyobrażacie sobie jak może to wyglądać, bez większego problemu znajdziecie zdjęcia takiego rozwiązania w internecie (m.in. na Pinterest). Kolejnym przykładem jest łóżko z biurkiem. W dzień pracujemy. Na noc rozkładamy łóżko. I również takie rozwiązania można znaleźć bez większego trudu w internecie.
Perspektywa
W tym wypadku najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie luster. Ten prosty trick da nam szansę na nadanie głębi niewielkim pomieszczeniom. Często lustra wykorzystuje się też do ukrywania „słabości” mieszkania. Możemy je powiesić w sposób klasyczny – na ścianie. Sprawdzą się też na drzwiach szafy. A jeśli jesteśmy już przy meblach. Jeśli chcemy nieco optycznie powiększyć pomieszczenia wybierzmy meble odbijające światło podłogi. Ta ostatnia z kolei w przypadku małych mieszkań powinna być jasna i jednolita. W każdym pomieszczeniu powinna być jednakowa podłoga.
Często w małych mieszkaniach wykorzystuje się do oddzielenia pomieszczeń ścianki działowe. Można to jednak zrobić inaczej. Przy okazji zyskując miejsce do schowania swoich rzeczy. Można więc postawić na szafkę, która będzie symboliczną granicą między poszczególnymi częściami mieszkania. Często też pojawia się koncepcja dzielenia przy pomocy kotar, czy zasłon.
Na pewno przy urządzaniu takiego mniejszego mieszkania (może to być 30-metrowa kawalerka na budowanym właśnie w Rzeszowie Osiedlu Bella Dolina) można sobie proces nieco ułatwić, wybierając konkretny styl. Dzięki temu mamy pewne ogólne wytyczne, którymi możemy się kierować. Przy okazji podejrzeć też w jaki sposób inny rozwiązali problem małych mieszkań.
Sposobem aranżacji, który sprawdzi się w tym wypadku jest styl minimalistyczny. Czym się on charakteryzuje? Mieszkanie urządzane w taki sposób przede wszystkim jest niezagracone i czyste. Znajdziemy w nim minimalną liczbę mebli. W zasadzie pozbawione jest ono dodatków. A jeśli są, to jest ich niewielka liczba. I nie zajmują one zbyt dużo miejsca.
Oczywiście to jak bardzo minimalistycznie urządzimy wnętrze zależy od naszych preferencji. Na pewno w takim mieszkaniu nie znajdzie się duża liczba mebli. Stawiamy jedynie na tej podstawowe. Łóżko, biurko czy szafka na ubrania. Dlatego jest to rozwiązanie dla osób, które nie przywiązują dużej wagi do posiadania sporej ilości rzeczy. W większym stopniu liczy się ich jakość. Przy urządzaniu mieszkania w tym stylu zasada „im mniej, tym lepiej” dotyczy też doboru ilości kolorów farb. Więcej o procesie takiej zmiany znajdziecie w tekście „Malowanie mieszkania – praktyczne porady”.
Jak urządzić niewielką kuchnię?
Przede wszystkim musimy mieć na nią przemyślany dokładnie pomysł. Pewnym rozwiązaniem może być połączenie kuchni z salonem. Daje nam to więcej przestrzeni na umeblowanie z tego pierwszego pomieszczenia. Jeśli kuchnia jest wąska, to rozwiązaniem będzie ustawienie jednego rzędu mebli (w kształcie litery L). I w przypadku, gdy pomieszczenie to jest niewielkie, musimy kierować się pierwszą opisaną porady. Patrzymy w górę. Ale z rozwagą. Bo z drugiej strony, jeśli zabudujemy taką niewielką kuchnię od podłogi aż po sufit, to będzie ona sprawiała wrażenie jeszcze mniejszej. W pewien sposób będzie przytłaczać.
Często w poradach dotyczących urządzania tego pomieszczenia pojawia się koncepcja rezygnacji z szafek mających tradycyjny sposób otwierania. W jaki sposób je zastąpić? Wybór może paść na drzwi przesuwne. To rozwiązanie polecane jest w przypadku małych mieszkań. Jedną z możliwości jest system przesuwny naścienny. W tym wypadku takie drzwi po przesunięciu „zachodzą” na ścianę i warto mieć to na uwadze.