Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Kupno pierwszego mieszkania to naprawdę duże wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli do tej pory niespecjalnie interesowaliście się, tym jak cały proces przeprowadzić. Przydadzą się poniższe wskazówki.
Moje pierwsze mieszkanie – skąd będzie pochodzić?
Precyzując, czy wybieracie rynek pierwotny czy wtórny. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Również z perspektywy osoby szukającej pierwszego mieszkania. Dodatkowo jeśli jesteście singiel i dopiero wchodzicie w zawodowe życie na oba rozwiązania warto będzie spojrzeć pod jeszcze innym kątem. Koniecznie zapoznajcie się z tekstem „Kupno mieszkania – zalety rynku pierwotnego”. O plusach i minusach nieruchomości z „historią” przeczytacie w tym miejscu.
Wybór konkretnego rynku w pewnym stopniu determinuje lokalizację. W tym jednak wypadku warto bardzo dokładnie prześledzić sytuację w miejscowości w której chcemy mieszkamy. Tutaj za przykład posłuży centrum miasta. Jest ono zwykle domeną rynku wtórnego. Natomiast w wielu miastach można znaleźć nowoczesne osiedla położone w centrum, lub w niewielkiej odległości od niego.
Rozkład mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Przeskakujemy – chwilowo, bo do niego wrócimy – etap sprawdzania lokalizacji i zajmiemy się odpowiedzią na tak postawione pytanie. Warto sobie je zadać zanim zaczniemy szukać mieszkania. Im więcej informacji o naszych potrzebach zgromadzimy wcześniej, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy przykrych niespodzianek.
Pierwsze mieszkanie dla singla, jeśli chodzi o metraż, optymalnie powinno mieć około 40 metrów kwadratowych. Zapewnia to przede wszystkim komfort, a także ma ogromny wpływ na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Wiele osób decyduje się na tej wielkości mieszkania z odrębna sypialnią. Dużym powodzeniem cieszą się też oddzielne kuchnie, a nie aneks. Chociaż ten ostatni ma też sporo zalet.
Kupno pierwszego mieszkania zwykle jest obarczone pewnym błędami. Nie wszystkich da się uniknąć. Natomiast – jak już zostało wspomniane – im dokładniej przemyślimy i zaplanujemy cały proces, tym większa szansa na ich uniknięcie. Dotyczy to również zaaranżowania całego mieszkania. Na tym etapie zastanówmy się na jakie ewentualnie niedogodności, czy bardziej ustępstwa, możemy się zgodzić.
Lokalizacja pierwszego mieszkania – jaką wybrać?
Taki najbardziej podstawowy podział to: przedmieścia vs centrum. Każde z nich ma pewne cechy, które mają przełożenie na to, jak będzie się nam w danym miejscu mieszkało. Oczywiście dochodzi również wiele aspektów – nazwijmy je indywidualnymi – wynikających ze specyfiki miejscowości.
Bardziej atrakcyjną lokalizacją z perspektywy singla jest centrum. Zwłaszcza dla osób, które kochają być w ciągłym ruchu, a także jeśli dzieje się wokół nich wiele rzeczy. Centrum miasta spełnia te wymogi. To w nim zwykle jest najwięcej ośrodków kulturalnych, pubów, restauracji itd. To dobry wybór dla osób towarzyskich, chcących jak najczęściej spędzać czas ze znajomymi. Centrum miasta oferuje również dostęp do wielu miejsc pracy. Mniejsze znaczenie w takiej sytuacji ma nasza mobilność.
Przedmieścia zwykle kojarzone są przede wszystkim z miejscem wybieranym przez rodziny z dziećmi. Czy singiel ma czego szukać w takiej lokalizacji? Dlaczego nie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych osobistych preferencji. Jeśli lubimy spokój, miejsce oddalone od zgiełku centrum, wybierzemy przedmieścia.
Oczywiście wybór pierwszego (jak i kolejnego) mieszkania nie ogranicza się do wyżej wymienionych lokalizacji. W wielu miastach możemy zdecydować na rozwiązanie „pomiędzy”. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Tarasy nad Zalewem, a nim to idealne prawie 40-metrowe mieszkania dla singla. Lokalizacja ta ma ogromną zaletę – dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych wzdłuż Wisłoka.
Sprawy formalne przy zakupie mieszkania
To bez wątpienia chyba najbardziej problematyczna sprawa w przypadku zakupu pierwszego mieszkania. Wiele osób boi się, że nie sprosta formalnościom. Na szczęście bardzo dużo informacji na ten temat można znaleźć w sieci. Są sprawy na na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku pierwszego mieszkania.
Koniecznym elementem całego procesu będzie zapoznanie się z księgą wieczystą nieruchomości. Dlaczego to tak istotne? Zawiera ona informacje, które między innymi pozwolą zweryfikować ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, jak i osobę je wystawiającą. Więcej informacji na temat ksiąg wieczystych znajdziecie w tym naszym tekście.
Kupując pierwsze mieszkanie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parę kwestii. Po pierwsze musimy sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Kto stoi za sprzedażą nieruchomości? Kolejną sprawą – bardzo istotna w przypadku rynku wtórnego – jest sprawdzenie czy osoby trzecie nie są zameldowane w mieszkaniu, lub nie mają do niego praw. Takie informacje znajdziemy między innymi we wspominanej księdze wieczystej. Istotny jest też stan prawny gruntu na który znajduje się dana nieruchomość. Warto się również dowiedzieć, czy nasze przyszłe mieszkanie nie jest związane z jakąś działalnością gospodarczą.
Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, warto sporządzić umowę przedwstępną (może być ona zawarta notarialnie). To daje nam pewne prawa (oczywiście sprzedającemu również).