Przytrafić mogą się każdemu. Zakup mieszkania to – co oczywiste – bardzo poważna decyzja. Warto więc poznać błędy, które są często popełniane przy jego nabyciu. Po to żeby ich uniknąć.
1. Zakup mieszkania "na chwilę"
To trochę jak z wynajmowaniem. Zdarza się, że wybieramy mieszkanie nam nie pasujące. Zbyt daleko od centrum, czy np. nie do końca widne. Ale przecież: "to tylko wynajmowane mieszkanie". Mamy świadomość tego, że możemy je dość łatwo zmienić. Problem polega na tym, że często przykładamy taką samą miarę do kupionego mieszkania. Wybieramy je na chwilę. Można powiedzieć na start. A za parę lat będziemy chcieli kupić nowe. Może się jednak okazać, że nie uda nam się to tak szybko. Utkniemy w mieszkaniu, które nam się nie podoba.
Oczywiście jest pewne wyjście z takiej sytuacji. Nie musimy zaniżać ceny mieszkania, aby koniecznie je sprzedać. Możemy zdecydować się na wynajem. Z jednej strony przyniesie nam to zyski (chociaż nie od razu). Z drugiej daje nam szansę na nieco spokojniejsze szukanie możliwości sprzedania takiego mieszkania. Wynajmowanie wiąże się z pewnymi istotnymi kwestiami o których warto wiedzieć. Przede wszystkim musimy mieć świadomość ryzyka związanego z taką inwestycją. Co prawda rośnie obecnie rentowność wynajmowanych mieszkań, ale wartość takiej nieruchomości w dłuższej perspektywie jest ciężka do przewidzenia. Zależny od wielu czynników.
Przy wynajmowaniu mieszkania trzeba też baczną uwagę zwrócić na podpisywaną umowę. I pamiętajmy o tym, że taka inwestycja to również pewne koszta. Związane chociażby z remontem po tym jak mieszkańcy opuszczą mieszkanie. Może być on potrzebny również w czasie użytkowania takiej nieruchomości. Jeśli lokatorami mają być adepci uczelni warto zapoznać się z artykułem „Wynajem mieszkania studentom – o czym powinniśmy wiedzieć”.
2. Najbliższe otoczenie
A dokładniej rzecz biorąc nieprzyjrzenie mu się zbyt dokładnie. Oczywiście, kiedy zamkniemy za sobą drzwi mieszkania, znajdujemy się w swojej twierdzy i to co na zewnątrz nas nie interesuje. Tylko, że najbliższe otoczenie jest ważne, chociażby ze względu na jego „funkcjonalność” lub jej brak. Nie tylko pod względem dostępu do sklepów, terenów zielonych, przedszkola, szkoły czy apteki. Warto też zrobić wywiad środowiskowy i dowiedzieć się jakich będziemy mieć sąsiadów.
Przy sprawdzaniu najbliższego otoczenia musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. To, które z nich są najważniejsze, w dużym stopniu uzależnione jest od tego, dla kogo będzie kupowane mieszkanie. Inaczej przecież spojrzymy w przypadku rodziny z dziećmi, a co innego ważne jest dla singla. W tej pierwszej sytuacji szczególnego znaczenie nabiera bliskość takich placówek jak przedszkole i szkoła. Kolejna istotna kwestia to bezpieczeństwo. Na to rodzice najczęściej zwracają uwagę. Dzieci muszą być bezpieczne w najbliższej okolicy mieszkania. Oczywiście ciężko jest znaleźć miejsce gdzie będzie to możliwe w 100%.
W przypadku singli zwykle większego znaczenia najbardziej bliskość miejsc w których można przyjemnie spędzić czas ze znajomymi. Szeroki dostęp do rozrywki i wydarzeń kulturalnych. Zwykle single wybierają mieszkanie w centrum. Najbliższa okolica w tym wypadku może mieć nieco mniejsze znaczenie. Co oczywiście nie oznacza, że nie powinniśmy się jej dokładnie przyjrzeć.
3. Wybór nieodpowiedniego mieszkania
Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie jego wielkości. Lepiej nie decydować się na mieszkanie, które będzie zbyt małe nasze potrzeby – to oczywiste. Jednak wybór za dużego lokalu również nie jest wskazany. Oczywiście, jeśli myślimy o powiększeniu rodziny, warto wziąć pod uwagę pokój dziecięcy. Dużo większe mieszkanie to przede wszystkim spory koszt jego utrzymania. Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie wybór takiego w którym są 4 pokoje i ogromny metraż. No chyba, że chomikujemy rzeczy;).
Przede wszystkim w tej kwestii najważniejsze są nasze indywidualne potrzeby. Wspomniane duże mieszkanie może być akurat dla nas. Mamy większa rodzinę i chcemy zapewnić jej odpowiednia przestrzeń. Na przykład 3-pokojowe (ponad 60 metrów) na rzeszowskim osiedlu Skyres.
4. Niedoszacowanie kosztów remontu
Ustalmy, że bardzo często trudno już na początku określić, ile nas to będzie kosztować. Zwłaszcza, gdy zatrudnieni fachowcy, są dość „kreatywni” w kwestii kosztorysu. Warto jednak w miarę naszej możliwości i wiedzy ocenić, jak bardzo remont uszczupli stan portfela. Niestety kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy być na to przygotowani. Zawsze lepiej mieć w zapasie jakieś dodatkowe pieniądze. Na niespodziewane wydatki, które… zwykle się pojawiają.
I to naprawdę niezależnie od tego czy remont przeprowadzamy się sami czy decydujemy się na ekipę. W tym pierwszym przypadku bardzo ważna jest wiedza. Bez niej remont będzie przede wszystkim trwał zdecydowanie dłużej. A efekt końcowy może nas zbytnio nie zadowolić. I na koniec okaże się, że i tak trzeba będzie postawić na specjalistów. Koszt będzie kilka razy wyższy. Natomiast i tak musimy się nastawić na to, że remont zajmie nam sporo czasu. Oczywiście wiele w tej materii zależy od tego jak wygląda nasze mieszkanie. Wspomniany już rynek wtórny to niestety bardzo często sytuacja w której naprawdę będziemy musieli sporo wysiłku. Więcej porad na temat remontu w tekstach „Remont mieszkania – praktyczne porady” i „Remont łazienki – praktyczne porady”.
5. Stan prawny mieszkania
To bardzo ważna sprawa. Koniecznie przed zakupem należy się zorientować, czy w ogóle lokal może być sprzedany. Kto jest faktycznym jego właścicielem. To czy „rozmawiamy” jedynie z pełnomocnikiem. Czy jednak z osobą, która jest właścicielem. Jeśli wybieramy rynek wtórny koniecznością jest sprawdzenie księgi wieczystej. W tym wypadku musimy zwrócić się do Sądu Rejonowego (właściwego ze względu na miejsce położenia danej nieruchomości).
6. Cena mieszkania
Nie może być ono ani za drogie ani… za tanie. Pierwsza sytuacja jest dość oczywista. Dlaczego jednak nie mamy korzystać z okazji i nabyć lokalu tanio? Bo niestety zwykle za niską ceną idą wady, których na pierwszy rzut oka nie widać. Może się na przykład okazać, że utrzymanie mieszkania będzie niezwykle kosztowne.