Chcecie zainwestować w nieruchomość, która będzie przynosiła korzyści z najmu? Musicie poznać najważniejsze cechy takiego mieszkania. Jaki powinien być jego metraż? W jaki sposób podejść do aranżacji? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – rynek pierwotny czy wtórny?
Zaczniemy właśnie od tej kwestii, bo ma ona wpływ na wiele rzeczy, którymi zajmiemy się poniżej. Najprościej wybór można by sprowadzić do pytania: nowe mieszkanie czy używane? To nie jedyna różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym. W starszym budownictwie znajdziecie rozwiązania, które mogą utrudnić znalezienie najemców. Niewielki metraż, brak okien w znacznej części mieszkania i mikroskopijna łazienka – to tylko kilka z nich.
Inwestując w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego zyskacie na atrakcyjności i standardzie. Dwóch sprawach, na które potencjalni najemcy zwracają baczną uwagę. Standard mieszkania stał się w ostatnim latach wyznacznikiem, mającym ogromny wpływ na liczbę chętnych na wynajem. Więcej na temat zalet rynku pierwotnego przeczytacie w tym poradniku. Zajrzyjcie również do naszej wyszukiwarki, gdzie znajdziecie nowoczesne mieszkania w wielu lokalizacjach Rzeszowa. Między innymi Bella Dolina położona przy ulicy Lubelskiej i Tarasy nad Zalewem przy ul. Kwiatkowskiego.
Wielkość mieszkania pod wynajem
Nie podamy Wam gotowego przepisu na metraż, który przyniesienie największy dochód z najmu, bo takiego nie ma. Natomiast przeglądając ogłoszenia powinniście wyeliminować mikro-mieszkania. Owszem można żyć na 13 metrach kwadratowych. W Japonii budynki, w których są takie mieszkania nazywa się Apaato. Natomiast to rozwiązanie jest związane ze specyfiką miast w tym kraju i niewielką ilością dostępnej przestrzeni.
Pod naszą szerokością geograficzną minimalny metraż, na jaki powinniście zwrócić uwagę to ok. 30 metrów kwadratowych. Na takiej przestrzeni możecie stworzyć miejsce w którym zamieszka jeden (maksymalnie dwóch) najemców. Takie kawalerki przyciągają przede wszystkim młode osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe. Ale i studenci chętnie wybierają taki metraż.
W przypadku żaków – jeśli to na nich, jako na najemców się zdecydujecie – 40-metrowe mieszkanie podzielone na 2 pokoje, to najmniejszy metraż, jaki można wybrać. Przy założeniu, że chcecie dbać o swoich najemców i stworzyć im przestrzeń do życia na której nie będą sobie wchodzić na głowy. A komfort mieszkańców jest ważny z punktu widzenia Waszych zysków.
Ogólny stan mieszkania pod wynajem
Kontynuujemy kwestię związaną z atrakcyjnością i standardem nieruchomości. Zapomnijcie o inwestycji w rozpadające się wiekowe mieszkanie. Będzie Wam bardzo trudno znaleźć chętnych na wynajem. Jeśli chcecie zainwestować w rynek wtórny, to koniecznie w kosztorysie uwzględnijcie wydatki na odświeżenie mieszkania.
W kwestii stanu nieruchomości zdecydowaną przewagę ma rynek pierwotny. Pachnące nowością mieszkanie to ogromna zaleta z punktu widzenia najemców. Warto też uzmysłowić sobie, że w przypadku obecnie powstających budynków, wykorzystywane są nowoczesne technologie i rozwiązania. Wydłuża to żywotność mieszkania, a także niezawodność poszczególnych instalacji. To oczywiście również ma wpływ na standard najmu.
Jeśli jednak mimo tego, chcecie kupić używane mieszkanie, mamy dla Was jeszcze jedną wskazówkę. Minęły już bezpowrotnie czasy w której największa grupa potencjalnych najemców, czyli studenci nie zwracali uwagi na stan miejsca, w którym przyjdzie im żyć. Jeśli zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie w złym stanie, to bez generalnego remontu się nie obejdzie. Nie warto go też robić po kosztach. Szybko się to na Was zemści. Będziecie mieli problem ze znalezieniem najemców, a więc koszty stałe (czynsz itd.) mieszkania zostaną po Waszej stronie.
Atrakcyjna aranżacja – na co zwrócić uwagę?
Najważniejsza zasada brzmi: mieszkanie pod wynajem powinno być urządzone w sposób neutralny i funkcjonalny. I nią musicie się kierować planując, a następnie tworząc aranżację. Co oznacza ta neutralność? W tym wypadku chodzi przede wszystkim o nie umieszczanie pamiątek rodzinnych (przykład ekstremalny, ale wcale nie tak rzadki). Najemcy w takim mieszkaniu mogą się czuć nieswojo.
Neutralność dotyczy również kolorystyki. Nie tylko umeblowania i dodatków. Pomalowanie ścian w mieszkaniu fikuśnymi kolorami może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie jest to co prawda aspekt od którego zależy ilość potencjalnych najemców. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, warto dbać o samopoczucie mieszkańców.
Aranżując mieszkanie pod wynajem stoicie przed wyborem – nowe meble, czy używane? To pierwsze rozwiązanie podnosi standard, ale oznacza dla Was większe wydatki. Z kolei meble z kilkudziesięcioletnim stażem są bardzo tanie. Ale mogą odstraszyć najemców. Nawet wspominani już studenci coraz większą uwagę zwracają na stan umeblowania. Najlepszym więc rozwiązaniem w przypadku używanych szafek, stołów itp. jest droga środka. Kilkuletnie meble w dobrym stanie świetnie sprawdzą się w mieszkaniu pod wynajem.
Ta sama kwestia dotyczy sprzętu AGD. Z jednej strony nie musicie inwestować w każdą nowinkę technologiczną i umieszczać jej w mieszkaniu. Za niektóre rozwiązania najemcy mogą Wam być wdzięczni. Inne mogą się okazać nietrafioną inwestycją. Natomiast zapomnijcie o kupowaniu starej pralki czy lodówki. Po pierwsze – pamiętajcie o standardzie mieszkania. Po drugie – zwykle taki sprzęt bardzo szybko trzeba będzie wymienić.
Inwestując w mieszkanie pod wynajem, musicie koniecznie zwrócić uwagę na jego stan. Jeśli zachodzi potrzeba, doliczyć koszt remontu. Urządzając wnętrza powinniście mieć na uwadze odpowiednio wysoki standard mieszkania.