Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. Co należy sprawdzić?

To ostatni etap zakupu wymarzonego „Em”. Równie ważny co pozostałe. Odbiór techniczny nieruchomości nie musi być problemem. Wystarczy pamiętać o paru istotnych kwestiach.

Zakup mieszkania to bardzo złożony proces, który wymaga sporej dawki wiedzy. Poczynając od znajomości kwestii związanych ze sfinansowaniem takiej inwestycji, przez czynniki na które trzeba zwrócić uwagę przy szukaniu lokalizacji. Wiele w kwestii wyboru mieszkania dla siebie jest też oczywiście zależne od naszych potrzeb. Na co innego zwraca uwagę singiel, a czym innym będą się interesować rodziny z dziećmi. Proces odbioru technicznego mieszkania od dewelopera w każdym jednak przypadku wymaga podobnych rzeczy. I warto się z nimi wcześniej zapoznać.

Odbiór techniczny mieszkania – jak się do niego przygotować?

Pierwszym tak naprawdę pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest to, czy sami podejmujemy się sprawdzenia lokalu, czy jednak zwrócić się do fachowca (lub firmy, która się w tym specjalizuje). Odpowiedź na nie jest przede wszystkim uzależniona od tego, czy wiemy na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym własnego mieszkania. Jeśli to nasz pierwszy raz, to być może lepszym wyborem będzie postawienie na fachowców.

W sytuacji gdy decydujemy się sami dokonać takiego odbioru, musimy się dobrze przygotować. Po pierwsze dokładnie znać umowę. Warto przygotować sobie notatki w których znajdą się informacje o normach budowlanych i warunkach technicznych. To właśnie w umowie są zapisy z nimi związane.

Odbiór techniczny to sprawdzenie istotnych elementów, więc powinniśmy się wybrać na niego z kilkoma pomocami. Dobrze, jeśli będziemy mieć przy sobie narzędzia takie jak miarka, kątownik, poziomica i śrubokręt ze wskaźnikiem prądu. Chyba, że idziemy na odbiór mieszkania z fachowcem, wówczas on będzie miał całe wyposażenie ze sobą. Zanim zabierzemy się już za kwestie związane ze sprawdzaniem mieszkania, jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Na jego odbiór koniecznie umówmy się w ciągu dnia. Najlepiej w okolicach godzin południowych. Tak byśmy mogli zobaczyć lokal w świetle dziennym.

Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zaczynamy cały proces. Pierwszą sprawą jest dokładne sprawdzenie tego, czy zgadza się powierzchnia lokalu. W tym wypadku warto sprawdzić, w jaki sposób jest ona obliczana przez dewelopera. Czy norma jaką przyjął, zakłada liczeniu metrażu z tynkiem czy bez. Zanim wybierzemy się na techniczny odbiór mieszkania lub domu, powinniśmy sprawdzić czy nie ma w umowie zapisu o możliwej granicy błędu związanej właśnie z powierzchnią.

Kolejnymi elementami jakie sprawdzimy w naszym mieszkaniu to ściany i podłogi. Pierwsza sprawa to czy są one proste i w przypadku tych ostatnich – równe. Sprawdzamy piony i poziomy ścian, a także kąty między nimi. A jeśli już jesteśmy przy nich, to następnym bardzo ważnym krokiem jest przyjrzenie się im pod kątem ewentualnych zawilgoceń. Co oczywiste jedną dobrą informacją są suche ściany, sufit i podłoga. W ich przypadku sprawdzamy czy nie występują na nich jakieś wybrzuszenia, odstający tynk itp.

W jaki sposób sprawdzić to czy podłogi są równe? Najprostszym sposobem jest wykorzystanie… piłeczki (np. pingpongowej). Natomiast część balkonowa mieszkania powinna mieć spadek. Podobnie jak parapety. Dzięki temu deszcz nie będzie na nich stał, tylko spływał. To ogranicza ryzyko zawilgocenia ścian. Te spadki też należy sprawdzić przy odbiorze – czy nie są one za małe i czy są skierowane w odpowiednią stronę.

Co jeszcze warto sprawdzić?

A jak już jesteśmy przy parapecie, to odbiór techniczny mieszkania nie obędzie się bez dokładnego sprawdzenia okien i drzwi. Ich szczelność to podstawa. Nie powinny być one również porysowane i odkształcone. Sprawdzamy również to, w jaki sposób się otwierają zarówno okna jak i drzwi. I czy same się nie zamykają. Wszystko to jest bardzo istotne w czasie odbierania swojego mieszkania.

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest sprawdzenie instalacji. Mamy tutaj na myśli nie tylko gaz, czy wodę. Chociaż oczywiście są one niezbędne do codziennego życia. Ale ogromnego znaczenia w ostatnich latach nabrał też światłowód i instalacji pozwalająca na odbiór telewizji naziemnej. Warto więc to sprawdzić w trakcie odbioru technicznego mieszkania czy domu. No i oczywiście instalacja elektryczna. W kwestii sprawdzenia poszczególnych elementów jedna ważna uwaga. Jeśli nie znamy się na instalacjach, lepiej zdać się na fachowca. Sami moglibyśmy w takiej sytuacji czegoś po prostu nie dopatrzeć.

Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy

Warto mieć na uwadze, że to nie jest to samo. A w świadomości wielu klientów rynku pierwotnego w taki sposób to funkcjonuje. Odbiór techniczny mieszkania to sytuacja w której my, jako przyszli jego lokatorzy sprawdzamy, czy zgadza się ono z tym, co zostało zapisane w umowie. Jej niedotrzymanie przez dewelopera, daje nam podstawę do wycofania się z niej. W czasie takiego odbioru jest podpisywany protokół. My jako nabywca możemy w nim zgłosić ewentualne wady czy usterki, które znaleźliśmy w czasie sprawdzania mieszkania. Warto w ich kontekście zapoznać się z tym jakie prawa daje nam rękojmia od dewelopera. Zgłoszone usterki lub wady, deweloper ma obowiązek skontrolować i naprawić w określonym czasie.

Odbiór kluczy to sytuacja w której lokal mieszkalny przechodzi na nas. W tym momencie stajemy się właścicielami również kosztów obciążających go. Mowa tu między innymi o opłatach za media i czynsz. Ale również ewentualne ryzyko uszkodzeń związanych z jego użytkowaniem.

Termin odbioru – wybierz odpowiednią porę dnia

Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na właśnie takie aspekty odbioru mieszkania (są one ważne nie tylko w przypadku, gdy kupujemy od dewelopera). Po pierwsze możemy i powinniśmy na niego przeznaczyć tyle czasu, ile będziemy potrzebowali. I warto z tego skorzystać. Odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony dokładnie. Podobnie jak np. podczas podpisywania aktu notarialnego, nikt nas przy tym nie będzie poganiał.

Kiedy kupujemy mieszkania deweloperskie, przyjmujemy, że wykonano je zgodnie ze standardami wykończenia, które przez tego ostatniego zostały wcześniej przedstawione w odpowiedniej dokumentacji. Spodziewamy się oczywiście, że mieszkanie będzie w dobrym stanie. Co nie oznacza, że mamy go dokładnie nie sprawdzić.

Skupmy się teraz na godzinie odbioru. Najlepiej wybrać porę w ciągu dnia z największą dostępnością światła dziennego. Tak abyśmy zobaczyli nasze przyszłe mieszkanie w pełnej krasie, a wszelkie ewentualne niedoróbki były widoczne gołym okiem.

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze byłoby zabrać ze sobą specjalistę znającego się na tym temacie. Najlepiej będzie zatrudnić inspektora budowlanego. Jest to zwykle koszt kilkuset złotych, ale może nam w dłuższej perspektywie znacznie oszczędzić stresu. Jeśli decydujemy się sami odbierać mieszkanie, to warto się do tego procesu przygotować.

Warto sprawdzić normy budowlane, jeszcze raz prześledzić umowę, wynotować kwestie techniczne. Przyda się również sprzęt przy pomocy którego będziemy sprawdzać poszczególne elementy naszego nowego mieszkania. To między innymi poziomica, miarka i próbnik.

Stan techniczny mieszkania

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wygląd naszego mieszkania. Czy zgadza się z dołączonym do umowy planem. Układ i wielkość pomieszczeń. Sprawdzamy dokładnie metraż naszego mieszkania. Przy tym ostatnim aspekcie warto wiedzieć jaką normę do jego obliczenia przyjął deweloper. W umowie nierzadko znajduje się informacja związana z możliwym marginesem błędu.

Kolejnym aspektem przy odbiorze mieszkania od dewelopera na który zwracamy uwagę, są ściany. Czy są one proste? Sprawdzamy pion i poziom ścian. Jak również kąty na ich styku. Te ostatnie powinny być oczywiście proste.

Ściany, okna, drzwi i balkon

A jeśli już jesteśmy przy ścianach, to zwróćmy uwagę, czy są one równe. Czy na ich powierzchni nie występują zgrubienia. Ściany i sufit muszą być suche. Jeśli nasze mieszkanie jest na najwyższym piętrze szczególną uwagę poświęćmy temu ostatniemu. Jeśli na suficie widać wilgotne plamy lub zacieki, może to oznaczać poważny problem z dachem – sprawdzić stan dachu jest nieco trudniej, ale ze specjalistą od przeglądów technicznych mieszkań i domów u boku nie jest to niemożliwe.

Następnie przychodzi czas na okna i drzwi. To w jaki sposób się otwierają. Czy nie ma z tym problemu? Jeśli nasze drzwi wejściową mają atest, to powinniśmy dostać do ręki odpowiednie dokumenty. Warto sprawdzić również drzwi i okna pod kątem szczelności. W przypadku okien dobrze jest sprawdzić czy nie ma na szybach rys, które mogły powstać podczas ich wstawiania czy przewożenia.

Kiedy już to będziemy robić nie zapomnijmy też o balkonie i parapetach. W przypadku tych ostatnich zwracamy uwagę na materiał, ale też spadek. Jeśli jest on niewłaściwy, istnieje ryzyko wlewania się wody podczas deszczu. Pod tym kątem sprawdzamy również balkon.

Instalacje

Kolejny ważny aspekt to instalacje. Po pierwsze, w trakcie odbioru należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację. Po drugie instalację elektryczną. Czy układ gniazdek jest zgodny z projektem? Potem sprawdzamy czy poszczególne punkty instalacji elektrycznej działają. O czym warto w tym wypadku pamiętać? Powinniśmy je sprawdzić wszystkie naraz.

Pod uwagę przy odbiorze mieszkania bierzemy też instalacje wodną, gazową i grzewczą. Chociaż w tym wypadku będziemy potrzebowali specjalistycznego sprzętu.

Protokół odbioru technicznego mieszkania

Protokół odbioru technicznego mieszkania to dokument, który zawiera wszystkie niezbędne informacje związane ze stanem technicznym mieszkania. Dokument ten powinien być sporządzony przez obie strony biorące udział w transakcji – sprzedającego i kupującego – i jest on wymagany przez prawo. Protokół potwierdza, że mieszkanie spełnia wymogi i jest zgodne z założeniami. Powinien również zawierać uwagi o wszelkich widocznych wadach lub naprawach, by móc wezwać dewelopera do ich usunięcia. Ważne jest, aby obie strony dokładnie przejrzały ten dokument, aby upewnić się, że wszystkie warunki są do przyjęcia przed jego podpisaniem. Zapewni to płynne przejście dla wszystkich zaangażowanych w sprzedaż mieszkania. Znalezione wady czy odchylenia od standardu mieszkania nie oznacza, że nabywca mieszkania nie może otrzymać kluczy. Do przekazania kluczy do mieszkania dochodzi tak czy inaczej, chyba, że z jakiegoś powodu tego odmówimy. To, że będziemy już posiadaczami kluczy nie zwalnia dewelopera z jego zobowiązań wynikających z protokołu. Na wszelkie naprawy deweloper zwykle ma 30 dni.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli