To drugie po kuchni istotne miejsce w domu. Aranżacja łazienki w mieszkaniu pod wynajem musi spełniać kilka wymogów. W jaki sposób się do niej zabrać? Na to i inne pytanie, odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.
Dlaczego aranżacja łazienki jest ważna?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta. Potencjalni najemcy właśnie na to pomieszczenie w mieszkaniu (oraz na kuchnię) zwracają największą uwagę. Na to, w jakim jest ono stanie oraz czy można z niego korzystać w komfortowy sposób. Ważne jest również bezpieczeństwo wystroju łazienki w mieszkaniu pod wynajem. Tym ostatnim zajmiemy się za chwilę.
Jeśli Wasza inwestycja ma przynosić zysk, to będziecie musi włożyć trochę wysiłku i pieniędzy w urządzenie tego pomieszczenia. I nie warto w tym wypadku aranżować przestrzeni po tak zwanych kosztach. Bardzo szybko się to na Was zemści.
Czy łazienka potrzebuje remontu?
Jeśli zdecydujecie się na zainwestowanie w mieszkanie z rynku wtórnego, to z dużym prawdopodobieństwem odpowiedź będzie brzmiała: tak potrzebuje. Nie jest to miejsce wymagające odświeżenia co 2-3 lata. Natomiast aranżując mieszkanie pod wynajem, warto krytycznie podejść do stanu łazienki. Postawcie się w sytuacji potencjalnego najemcy. Czy zdecydowalibyście się na wynajem mieszkania w którym łazienka wygląda źle (zacieki, grzyb na ścianie, stara ceramika)? Dlatego właśnie remont może być koniecznością.
Wielu doświadczonych inwestorów wybiera mieszkania z rynku pierwotnego. Nie tylko ze względu na brak dodatkowego kosztu w postaci remontu. W powstających obecnie budynkach wykorzystuje się nowoczesne technologie. Te ostatnie znacząco wydłużają „żywotność” mieszkań i ich jakość.
Rynek pierwotny to również wyższy standard, co zdecydowanie podnosi atrakcyjność mieszkania pod wynajem. Jeśli chcecie zainwestować w rynek pierwotny, zajrzyjcie do naszej oferty.
Aranżacja łazienki w mieszkaniu pod wynajem – zasady
Po pierwsze wystrój tego pomieszczenia powinien być uniwersalny. Przede wszystkim w sytuacji w której będziecie mieli kilkoro najemców. Urządzając łazienkę najlepiej zdecydować się na pewną neutralność, jeśli idzie o dobór stylu. Upraszczając, lepiej zaaranżować to pomieszczenie „po skandynawsku”, niż na przykład w stylu boho. Pierwszy z wymienionych stylów używa właśnie neutralne rozwiązania.
Kolejna zasada aranżacji łazienki w mieszkaniu pod wynajem brzmi „przede wszystkim solidnie”. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów wykończeniowych. Łazienka to miejsce narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Warto więc chronić to pomieszczenie, a przynajmniej ograniczyć możliwe szkody. Jednym z charakterystycznych elementów wystroju tego miejsca są płytki. Więcej na ich temat znajdziecie w naszym poradniku. Są tam między innymi informacje związane z parametrami płytek ceramicznych.
Następną zasadą jaką powinniście się kierować aranżując łazienkę w mieszkaniu pod wynajem jest funkcjonalność. To pomieszczenie, z którego najemcy będą korzystali kilka razy dziennie. Miejsce to powinno być zaplanowane i zaaranżowane w taki sposób, aby jego użytkowanie nie stanowiło problemu. I to tak naprawdę niezależnie od grupy najemców na jaką się decydujecie. Zwyczajowo przyjęło się, że studenci są najmniej wymagający. To jednak nieprawda. Coraz częściej szukają oni mieszkań w wyższym standardzie. Dotyczy to również stanu i funkcjonalności łazienki. Na wynajem bardzo często decydują się także młodzi rodzice z dziećmi. Tutaj standard będzie na pierwszym miejscu.
Jeśli jesteśmy przy kwestiach związanych z funkcjonalnością tego pomieszczenia, poruszymy jeszcze jedną istotną sprawę. Wybór między kabiną prysznicową a wanną. Jeśli Wasza łazienka dysponuje sporym metrażem, możecie zdecydować się na oba rozwiązania. Natomiast bardziej funkcjonalną opcją jest jednak kabina prysznicowa. O tym, dlaczego warto właśnie na nią postawić dowiecie się z tego poradnika.
Pralka – jaką wybrać?
To kolejne bardzo zasadne pytanie w kontekście aranżacji łazienki w mieszkaniu pod wynajem. Na początek ostrzeżenie. Unikajcie kupowania pralek z kilkunastoletnim bagażem „doświadczeń”. Rozumiemy potrzebę pewnych oszczędności przy przygotowywaniu mieszkania pod wynajem, ale nie kosztem sprzętu. Tym bardziej, że wybór takiej akurat pralki, szybko się zemści. Kosztem związanym z zakupem nowej lub możliwością np. zalania mieszkania.
Pralka po pierwsze powinna być dostosowana do ilości mieszkańców. Mamy tutaj na myśli pojemność bębna. Jeśli w mieszkaniu będzie 2 lub 3 najemców z powodzeniem wystarczy pralka z ładownością do 6 kg. Na 4 osoby w bębnie powinno się mieścić do 8 kilogramów.
Warto również przeglądając ofertę pralek zwrócić uwagę na kwestie związane z kosztem eksploatacji. Co prawda nie Wy będziecie z niej korzystać, ale niższe rachunki to dobry prezent dla najemców. A o tych ostatnich warto zadbać.
Aranżacja łazienki w mieszkaniu pod wynajem nie musi być ani kosztowna (pomijając generalny remont) ani czasochłonna. Powinniście jednak poświęcić na jej zaplanowanie trochę czasu, aby stworzyć miejsce komfortowe i bezpieczne.