Aranżując przestrzeń dla dziecka w tym wieku, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Urządzanie pokoju dla przedszkolaka nie musi być trudne. Wystarczy postawić na kilka sprawdzonych już rozwiązań.
1 Pokój dla przedszkolaka – podział na strefy
O ile dla młodszych pociech nie ma to aż takiego znaczenia, o tyle wejście wiek w przedszkolny powinno być sygnałem do podziału pokoju na części, mających konkretne „cele”. W takim pomieszczeniu powinny się 3 strefy. Sen, zabawa i nauka – to będą ich zadania.
Oczywiście w dużym mieszkaniu (takim jak to prawie 60-metrowe na Osiedlu Nowa Graniczna w Rzeszowie) będzie nam zdecydowanie łatwiej wydzielić wspomniane strefy. Ale i urządzając przestrzeń dla przedszkolaka, gdy dysponujemy niewielkim metrażem, przy „odrobinie” zaangażowania uda się nam to zrobić.
W miarę możliwości te strefy powinny być od siebie oddzielone (można je zaakcentować na przykład innymi kolorami). Przede wszystkim przy ich ustalaniu musimy się kierować funkcjonalnością. To bardzo istotny aspekt. Nie tylko zresztą w pokoju przedszkolaka.
2. Pamiętajmy o bezpieczeństwie w pokoju przedszkolaka
Nasi milusińscy potrafią być niestety bardzo kreatywni w tworzeniu zagrożenia dla siebie. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym będzie nam trochę łatwiej stworzyć bezpieczną przestrzeń, niż na przykład u raczkującego niemowlaka. Chociażby z tego powodu, że możemy naszą pociechą uczulić na wiele zagrożeń.
Ale oczywiście oprócz tego, warto parę rzeczy zabezpieczyć. Po pierwsze podłoga – nie powinna być ona śliska. Czym to grozi nie trzeba chyba nikomu mówić. Zwróćmy też uwagę na szafki w pokoju dla przedszkolaka. Oczywiście muszą być one funkcjonalne. Ale bezpieczeństwo jest bardzo istotne. Szafki musimy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie dało się ich łatwo przewrócić. Możemy je przytwierdzić do ścian. To często stosowana forma ochrony zdrowia i życia dziecka. W pokoju możemy też zamontować pewne elementy, które zabezpieczą kanty szafek. Przedszkolakom również zdarzają się wypadki z nimi związane.
A jeśli już jesteśmy przy meblach, to urządzając pokój dla dziecka, warto postawić na te modułowe. Możliwość dostosowania ich do wielkości i kształtu pomieszczenia jest ich ogromną zaletą.
3. Oświetlenie w pokoju przedszkolaka
To kolejny ważny aspekt na który trzeba zwrócić uwagę, urządzając to pomieszczenia. Koniecznością w pokoju przedszkolaka będzie oświetlenie ogólne i w miejscu do nauki. Pomieszczenie to nie może być zbyt ciemne. Cierpi na tym nie tylko komfort wymagany do nauki, ale również i zabawy. Często jasność oświetlenia w pokoju dla przedszkolaka jest porówna z tym, które mamy przy swoim biurku do pracy.
Kolejną ważną kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Tradycyjne mocno nagrzewające się ((a więc niosące ryzyko poparzenia) żarówki nie są dobrym rozwiązaniem. Dlatego w pokoju dziecka (nie tylko przedszkolaka) poleca się często montaż źródeł świat LED i OLED. Charakteryzuje je niska temperatura pracy.
Wracająsc do strefy nauki, czyli zwykle biurka, to najczęściej poleca się montaż oświetlenia o wartości 500 luksów. Powinno być ono skierowane na blat roboczy. Pozostała część pomieszczenia może „mieć” niższą wartość (najlepiej około 300 lx). Pamiętajmy też o oświetleniu górnym. Powinno mieć ono charakter rozproszony.
4. Porządek w pokoju przedszkolaka = większe bezpieczeństwo
To ogromne wyzwanie. Oczywiście moglibyśmy stać cały czas nad dzieckiem i w taki sposób pilnować porządku. Ale czy aby to na pewno jest to dobre rozwiązanie?:) Urządzając pokój dla przedszkolaka, warto pamiętać o paru kwestiach, które ułatwią utrzymanie porządku. A ten ostatni zwiększa bezpieczeństwo dziecka.
Jednym z rozwiązań ułatwiających „okiełznanie” pokoju przedszkolaka jest minimalizm w jego aranżacji. Najczęściej za przykład podaje się styl skandynawski. To więc prosta sprawa. Jeśli chcemy zwiększyć szansę na porządek w pokoju przedszkolaka, musimy ograniczyć ilość przedmiotów w nim. Dziecko naprawdę nie posiada tajemnej umiejętności zabawy wszystkim naraz:).
Bardzo dobrym pomysłem jest przypisanie konkretnych rzeczy do miejsc. Czyli popularne „Odkładaj zabawkę na swoje miejsce”. Im wcześniej wpoimy w dziecko pewne zasady związane z porządkiem, tym lepiej. To jednak jedna kwestia. Ze swojej strony – aranżując to wnętrze – ułatwić mu to zadanie. Chociażby umieszczając w zasięgu dziecka szuflady, szafki i pudełka w których będzie mogło schować zabawki itd.
5. Zabawa kolorem – aranżacja pokoju dla dziecka
To też bardzo ciekawe rozwiązanie. Pewne kolory mogą mieć wpływ na nastrój, a nawet zdolności intelektualne, a także koncentrację dziecka. O tym przeczytacie w tekście o często popełnianych błędach przy urządzaniu tego pomieszczenia dla naszej pociechy.
Na pewno musicie uważać i ilością barw i ich nadmierną krzykliwością. A tak przy okazji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę i to nie tylko urządzając pokój dla przedszkolaka, na farby które znajdą się na ścianach i suficie. Ich parametry i bezpieczeństwo. I to czy w ogóle nadają się do tego pomieszczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tekście „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”.