Dobra wentylacja to bardzo istotny szczegół w mieszkaniu. Zapewnia ona bezpieczeństwo i spokojny sen. Jednak bywa i tak, że są z nią problemy. Najczęściej wynikają one z błędów architektonicznych oraz modyfikacji wprowadzanych przez samych mieszkańców, którzy nieświadomie narażają siebie na niebezpieczeństwo.
Wentylacja to proces polegający na wymianie zanieczyszczonego powietrza na świeże:
- świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń z zewnątrz, poprzez okna lub ściany;
- dzięki zamontowanym kratkom wentylacyjnym (najczęściej w kuchni i łazience) następuje cyrkulacja powietrza, która jest niezbędna do oddychania.
Istnieją dwa rodzaje wentylacji:
- naturalna, zwana inaczej grawitacyjną – wykorzystuje naturalny ruch powietrza. Jej działanie uzależnione jest od gęstości powietrza, które znajduje się na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Powietrze, które znajduje się wewnątrz, jest ciepłe i wędruje do kanałów wentylacyjnych. Chłodne znajduje się na zewnątrz i przedostaje się do środka. Tym samym następuje naturalny ruch powietrza, dzięki któremu można cieszyć się dobrym samopoczuciem.
- mechaniczna, która wykorzystuje do prawidłowego obiegu powietrza urządzenia mechaniczne. Jest to alternatywa dla naturalnej wentylacji, która z różnych względów nie działa w mieszkaniach tak, jak powinna.
Najczęściej występujące problemy z wentylacją to:
- przewiew w mieszkaniach i przeciągi;
- utrudniona lub niemożliwa wymiana powietrza ze względu na to, że świeże z zewnątrz budynku nie ma możliwości przeniknięcia do środka pomieszczeń. Problem dotyczy zwłaszcza mieszkań, w których zamontowane są szczelne okna z szybami zespolonymi;
- błędy architektoniczne i projektowe.
Skutki złej wentylacji:
- pogorszenie sytuacji zdrowotnej mieszkańców (bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, podrażnienia skóry i gardła, alergie);
- zaparowane okna, pleśń, grzyb na ścianach, wilgoć;
- napływ powietrza;
- możliwe niebezpieczeństwo zatrucia się tlenkiem węgla.
Prawidłowo działająca wentylacja ma za zadanie usunąć z pomieszczeń parę wodną, różnego rodzaju zapachy, alergeny, a przede wszystkim odprowadzić dwutlenek węgla.