Lokalizacja mieszkania jest równie istotna co wygląd i stan samej nieruchomości. Jak wybrać lokalizację mieszkania? Na jakie czynniki powinniście zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku.
Wybór lokalizacji nowego mieszkania – możliwości
Dla ułatwienia podzieliśmy je na trzy grupy. To odpowiednio centrum, przedmieścia i osiedla położone pomiędzy nimi. To te ostatnie – z racji największej dostępności – są wybierane najczęściej. Jest też inny powód takiej decyzji. Osiedle te posiadają bardzo często zalety centrum miasta i jednocześnie przedmieść. Chociażby szeroki dostęp do terenów zielonych.
Kto wybiera centrum jako miejsce, w którym chce zamieszkać? Na takie miejsce decydują się przede wszystkim osoby młode. Zwykle rozpoczynające swoje dorosłe, zawodowe życie. To osoby, które wciąż chcą czerpać z tego co oferuje centrum miasta. Mamy tutaj na myśli dostęp do oferty rozrywkowej. Puby, kluby, ale też kina i teatry. Centrum jest wybierane też ze względu na to, że wszędzie jest blisko. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta.
Przedmieścia to z kolei królestwo rodzin. To właśnie one wybierają taką lokalizację przy inwestycji w mieszkanie. Przede wszystkim jako czynnik mający ogromny wpływ na taki wybór wskazywane jest bezpieczeństwo. Faktem jest, że na nowoczesnych osiedlach, które znajdują się na przedmieściach, aspekt ten jest priorytetem. Jako istotny czynnik przy wyborze wskazywany jest również spokój. Takie miejsca są położone z dala od tak charakterystycznego dla centrum miasta zgiełku.
Nie jesteście jednak skazani na wybór między centrum a przedmieściami. Możecie znaleźć okolicę, która ma zalety obu wymienionych przed chwilą. Jednocześnie pozbawiona jest ich wad. Dodatkowo możecie też wybrać mieszkanie na sprzedaż z rynku pierwotnego lub wtórnego. Ten pierwszy – chociaż wiele tutaj zależy od specyfiki miasta – upodobał sobie właśnie lokalizacje pomiędzy centrum a przedmieściami. Warto też tutaj zaznaczyć, że można w nich znaleźć mieszkanie świetnie skomunikowane z centrum za zdecydowanie niższą cenę niż w sercu miasta. Na zbadanie tego jak wygląda rynek nieruchomości trzeba poświęcić sporo czasu. Dzięki temu można uniknąć wielu złych decyzji szukając nowego mieszkania.
W Rzeszowie – dużej stolicy województwa – bez problemu znajdziecie takie lokalizacje. I to nie tylko na rynku wtórnym. Nowoczesne budownictwo w Rzeszowie daje możliwość szerokiego wyboru miejsc, w których możecie kupić nowe mieszkanie. Można wybrać miejsce bliżej serca stolicy Podkarpacia takie jak na przykład osiedle Skyres. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkać bliżej granicy miasta, ale z łatwym i szybkim dostępem do centrum. Taką możliwość daje osiedle Bella Dolina.
Na jakie kryteria zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji nieruchomości?
Skupimy się tutaj na wymiarach opisujących najbliższe środowisko. To z czym jak mieszkańcy będzie się stykać na co dzień. To właśnie te kryteria w ogromnej mierze decydują o zakupie mieszkania lub rezygnacji z niego.
Zaczniemy od kwestii najbardziej oczywistej. Bliski dostęp do zaplecza handlowo-usługowego. Im bardziej kompletne i odpowiadające na szeroką gamę Waszych potrzeb, tym oczywiście lepiej. Atrakcyjną lokalizację mieszkania charakteryzuje kilka sklepów z produktami spożywczymi. Dostęp do drogerii. Apteka w niewielkiej odległości od bloku. Wiele osób szuka również mieszkań zlokalizowanych niedaleko galerii handlowej.
Kolejne kryterium jakie powinniście wziąć pod uwagę to skomunikowanie dzielnicy z istotnymi z Waszego punktu widzenia miejscami. To zwykle miejsce pracy, szkoła do której chodzą dzieci itp. Krótki czas jaki spędzicie na dojazdach między domem a wyżej wymienionymi to ważne plusy. Szczególną wagę do tego kryterium powinniście przyłożyć w sytuacji, gdy chcecie zamieszkać na przedmieściach. Jedną z częściej podawanych wad tej akurat lokalizacji jest czas, jaki trzeba poświęcić na przemieszczanie się do innych części miasta. Czyli po prostu stanie w korkach. Warto dowiedzieć się jak wygląda dostęp do komunikacji miejskiej – np. czy mamy w najbliższym sąsiedztwie przystanek autobusowy.
Wspomnieliśmy już o szkole. Generalnie dla rodziny, która chciałaby mieć swoje miejsce w rozumieniu lokalnym bardzo ważnym kryterium jest bliski dostęp do ośrodków oświatowych. Żłobek, przedszkole i szkoła blisko miejsca zamieszkania to dla takiej rodziny ogromna zaleta. To kryterium można określić mianem indywidualnego.
Kolejne jest zdecydowanie bardziej uniwersalne. To dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. W zasadzie prawie każdy nabywający mieszkanie zwróci na to uwagę. Wybierając lokalizację swojego przyszłego domu powinniście zapoznać się z tym jak wyglądają zielone okolice w wybranej dzielnicy – czy są tam parki, ścieżki dla pieszych itp. W tym wypadku warto też zainteresować się planem zagospodarowania przestrzennego okolicy. Dzięki temu można poznać przyszłość. W pewnym oczywiście stopniu. Ze wspomnianego planu dowiecie się między innymi tego, czy piękny widok za oknem w salonie czy z balkonu nie zostanie w najbliższym czasie przesłonięty przez kolejny blok, który może tam powstać.
Na koniec jeszcze jedno bardzo ważne kryterium, którym należy się kierować przy wyborze umiejscowienia mieszkania. Oglądając najbliższą okolicę, zwróćcie uwagę jak wygląda ona pod kątem estetyki. Mamy tutaj na myśli zarówno stan budynków, ich wiek, ale także to, czy na osiedlu jest czysto. Często już na pierwszy rzut oka widać miejsca w których – zwłaszcza wieczorem – nie będzie bezpiecznie. I to ważne nie tylko dla rodziców małych dzieci. Osoby, które rozpoczynają swoje dorosłe zawodowe życie, również zwracają uwagę na bezpieczeństwo najbliższej okolicy. Wspomniane kryteria nie będą możliwe do sprawdzenia przed kupnem lokalu deweloperskiego. Zawsze jednak można obejrzeć inne nowe inwestycje wybranego dewelopera, by zobaczyć jak funkcjonują jego osiedla, gdy są już oddane.
Atrakcyjna lokalizacja jest też pozbawiona miejsc generujących hałas i obniżających jakość powietrza. Mamy tutaj na myśli głównie zakłady pracy o mniejszej lub większej kubaturze. Ale oczywiście mogą to być inne miejsca generujące nadmierny hałas. Albo wpływające na jakość codziennego życia.
Jak wybrać idealną lokalizację kupując mieszkanie?
Najważniejsza zasada brzmi: przede wszystkim należy kierować się własnymi potrzebami i wymaganiami. Dotyczy to nie tylko lokalizacji mieszkania, ale i jego samego. Oczywiście są pewne czynniki, które mogą modyfikować potrzeby. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim Wasze możliwości finansowe. Kwota jaką jesteście w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania.
Pierwsze pytanie na jakie powinniście sobie odpowiedzieć brzmi: jaka lokalizacja najbardziej odpowiada moim wymaganiom i potrzebom. To właściwie klucz do określenia miejsca w okolicy którego będziecie szukali mieszkania. Wiadomo, że inne wymagania będzie miała rodzina z dziećmi a na innych kwestiach skupią się single. Idealna lokalizacja to taka, która w największym stopniu będzie spełniać Wasze potrzeby. Co ważne – nie tylko tych na obecną chwilę, ale również w najbliższej przyszłości. Wszak mieszkanie kupujemy na lata.
Idealna lokalizacja to nie tylko podstawowy wybór między trzema opisanymi wyżej możliwościami. To także najbliższa okolica mieszkania. Ona również powinna spełniać konkretne wymogi. Jednym z pierwszym wymienianych warunków jest dostępność zaplecza handlowo–usługowego. Im bardziej rozbudowane, tym lepiej. Dla wielu osób znaczenie ma także różnorodność tego zaplecza. Oprócz podstawowych miejsc – takich jak sklepy spożywcze i drogerie – może to być na przykład centrum handlowe położone niedaleko mieszkania.
Kolejna sprawa to tereny rekreacyjne i zielone. O ile jeszcze 20-30 lat temu w czasie budowy osiedli nie zwracano na to szczególnej uwagi, o tyle obecnie ma to niebagatelne znaczenie. To efekt zmiany podejścia deweloperów, ale przede wszystkim, ale przede wszystkim odpowiedź na potrzeby i wymagania mieszkańców. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie dużego znaczenia nabrały rozwiązania – zarówno na samych osiedlach jak i mieszkaniach – energooszczędne i pro ekologiczne. To odpowiedź na wyzwania XXI wieku i – ponownie – na wymagania mieszkańców.
Bardzo ważną cechą dobrej lokalizacji jest wspominany już zresztą dostęp do infrastruktury drogowej. Zarówno w skali makro i mikro. W jaki sposób można poruszać się po osiedlu i jego okolicy? Czy zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców? To ostatnie pytanie jest szczególnie ważne z punktu widzenia rodziców z małymi dziećmi. Tutaj warto zaznaczyć, że w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, więcej do zaoferowania ma rynek pierwotny. To właśnie nowoczesne budownictwo stawia ten aspekt na bardzo wysokim miejscu. Bezpieczeństwo nie tylko rozumiane jako wspomniana infrastruktura drogowa. To też chociażby odpowiednie oświetlenie najbliższej okolicy, monitoring, czy chociażby odpowiednio zbudowany plac zabaw dla dzieci.
Co powinno się znajdować w najbliższej okolicy mieszkania:
- zaplecze handlowo usługowe (im bardziej rozbudowane i zróżnicowane tym lepiej),
- jednostki ochrony zdrowia (apteka, przychodnia itp.),
- tereny rekreacyjne i zielone,
- parkingi (idealnie z miejscami dedykowanymi, charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa),
- szeroki dostęp do transportu miejskiego.
To te najważniejsze kwestie mające bezpośredni wpływ na życie codzienne. Oczywiście będąc rodzicem zwrócicie uwagę na dodatkowe aspekty. Jednym z nich będzie obecność w najbliższej okolicy żłobka, przedszkoli i szkół podstawowych.
Błędy przy wyborze lokalizacji mieszkania
Jednym z najczęściej popełnianych jest godzenie na pewne niedogodności. To błąd popełniany przede wszystkim przez osoby wybierające swoje pierwsze mieszkanie. Zakładają one często, że za kilka lat je sprzedadzą i zmienią miejsce zamieszknia na to wymarzone. Dlatego też godzą się na przykład na to, że w okolicy jest duży zakład pracy generujący hałas. W krótkim czasie może on nie mieć negatywnego wpływu na komfort życia. Ale co jeśli nie uda się Wam zmienić miejsca zamieszkania w dłuższej perspektywie?
Oczywiście te najbardziej atrakcyjne miejsca są droższe. Warto jednak bardzo dokładnie sprawdzić rynek nieruchomości w danym mieście. Nie dość, że potrafią się one między sobą bardzo różnić nawet w miejscowościach o podobnej charakterystyce i do tego położonych w niewielkiej odległości, to może się okazać, że znajdziecie idealną lokalizację w atrakcyjnej cenie.
Bardzo poważnym błędem jest pobieżna „lustracja” najbliższego otoczenia w której być może przyjdzie spędzić najbliższe kilkanaście a nawet więcej lat. To co znajduje się w pobliżu mieszkania w dużym stopniu definiuje jakość codziennego życia. Dlatego warto ją dokładnie sprawdzić pod kątem co najmniej kilku aspektów.
Brak wiedzy na temat części miasta w której chcecie zamieszkać, to kolejny błąd. Może się on okazać katastrofalny w skutkach. Za przykład posłuży nam tutaj bezpieczeństwo. Nikt oczywiście nie chce mieszkać w okolicy o wątpliwej prominencji. Naznaczonej wysokim stopniem przestępstw, ale też i wypadków. I na ten aspekt w momencie wybierania lokalizacji swojego mieszkania powinny skierować swoją uwagę zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i single. Natomiast ci ostatni akurat w tym wypadku rzadziej przykładają do tego wagę.
Wszystkie wspomniane błędy warto wziąć pod uwagę podczas planowania kupowania nowego mieszkania. Unikając ich, mamy większe szanse na to, że wybrane lokum spełni nasze oczekiwania w dłuższej perspektywie czasowej.
Jeśli interesuje Was zakup mieszkania od dewelopera w atrakcyjnych częściach Rzeszowa, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (biurowiec Skyres) od poniedziałku do piątku (między 8 a 17).