Obawa przed nieodpowiednim ulokowaniem oszczędności dotyczy każdego. Niezależnie od wiedzy, doświadczenia i finansów. Nietrafiona inwestycja w nieruchomość może być bardzo kosztowna. Warto wiedzieć, jakich błędów należy się wystrzegać, aby do takiej sytuacji nie doprowadzić.
Jakie mogą być skutki nietrafionej inwestycji w nieruchomość?
Przede wszystkim straty finansowe, ale mogą one przyjmować różną postać. Za przykład posłuży tutaj nietrafiona inwestycja w nieruchomość pod wynajem. W takim wypadku najczęściej mowa o sytuacji, w której z pewnych powodów – o nich później – mieszkanie stoi puste. Nie ma chętnym na jego najem. Oznacza to generowanie kosztów (w postaci czynszu i rachunków, jeśli są one prognozowane) i brak zysków. Jeśli taka sytuacja się przedłuża, problem zaczyna być bardziej poważny.
Częstym skutkiem nietrafionej inwestycji jest problem z jej pozbyciem się. Nierzadko wiąże to się ze słabym rozpoznaniem rynku w danym mieście i zakupie mieszkania w lokalizacji, która nie cieszy się popularnością. To z kolei daje efekt w postaci sporych strat finansowym związanych z potrzebą obniżenia ceny przy sprzedaży takiego lokalu.
Jakie są przyczyny nietrafionej inwestycji w nieruchomość?
Jeden z powodów został wspomniany wyżej, teraz go rozwiniemy. Brak rozpoznania miasta w którym zamierzacie zainwestować w nieruchomość. Zwykle ta przyczyna występuje u osób, które chcą ulokować swoje oszczędności i czerpać zyski po raz pierwszy. Brak doświadczenia też bywa przyczyną takich problemów. Zatrzymajmy się przy pierwszym z wymienionych powodów.
Rozpoznanie miasta w kontekście inwestycji w nieruchomość wymaga:
-
podstawowych informacji na temat miejscowości,
-
zalety i jej wady,
-
znajomość rynku nieruchomości,
-
charakterystyka mieszkańców (przydatne przy wynajmowaniu nieruchomości),
-
znajomość rynku pracy,
-
znajomość poszczególnych lokalizacji (zalet, wad i tego co oferują).
To podstawowe informacje, bez których inwestycja w nieruchomość może skończyć się poważnymi problemami. W najlepszym wypadku przejściowym zastojem w najmie, a więc brakiem zysków.
Kolejną przyczyną nietrafionej inwestycji w nieruchomość jest kupowanie pod wpływem emocji. W tym wypadku obowiązuje taka sama zasada jak przy szukaniu mieszkania dla siebie. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, musimy przejrzeć wiele ogłoszeń. To po pierwsze. Kolejnym elementem będą wizyty i sprawdzenie najbliższej okolicy przyszłego mieszkania. Z dziesiątków ogłoszeń tak naprawdę wybieramy 2, maksymalnie 3. I tak samo jest w przypadku inwestycji w nieruchomość. Takie podejście pozwala nabyć ją, opierając się przede wszystkim o rozum (nie emocje) i pewne chłodne kalkulacje.
Przy inwestycji w nieruchomość przyda się także wiedza dotycząca formalności i kwestii prawnych. W tym wypadku często problemy wiążą się z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Bez chociażby ustalenia, czy do tej nieruchomości nie mają praw osoby trzecie nie powinniście podejmować decyzji o nabyciu lokalu. Z pomocą przychodzi tutaj księga wieczysta. Więcej na jej temat przeczytacie w jednym z naszych poradników. Taka księga dzieli się na cztery (w zasadzie to 5, bo pierwszy z nich ma dwie części) działy. Znajdują się w nich wszelkie informacje, jakie będą Wam potrzebne, aby uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość.
Bardzo ważnym aspektem w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej nieruchomości. Jesteście w takiej sytuacji zobowiązani do jego uiszczenia. Warto tutaj przytoczyć pewną dość ważną kwestię, zwłaszcza dla osób, które chcą po raz pierwszy zainwestować w nieruchomość.
Z dużą rezerwą należy podejść do ogłoszeń oferujących mieszkanie w bardzo niskiej cenie. Zwłaszcza, jeśli nie tłumaczy tego jego stan (np. do generalnego remontu). W takiej sytuacji przy niskim podatku może się Wami zainteresować Urząd Skarbowy.
Inwestycja w nieruchomość – bezpieczna lokata
Przy założeniu, że unikniecie wyżej opisanych wpadek. Eksperci wyraźnie wskazują rynek nieruchomości jak bezpieczną lokatę oszczędności przy jednoczesnej wysokiej rentowności. Ta ostatnia jest oczywiście uzależniona od miasta w którym zdecydujecie się kupić mieszkanie. Obecnie jako najlepsze miejsca do inwestycji w nieruchomość wskazuje się między innymi Warszawę, Wrocław i Rzeszów.
Warto jednak na koniec podkreślić jedną aspekt. Korzyści z inwestycji w nieruchomość mogą ujawnić się na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat. To po takim czasie uwidocznią się zalety lokalizacji i samego mieszkania. To z kolei da możliwość sprzedaży go po korzystnej cenie. I w taki sposób należy patrzeć na inwestycję w nieruchomość.
Również w kontekście pewnych „zawirowań”, takich jak chociażby epidemia Koronawirusa. W pewnym stopniu zamroziła ona rynek mieszkań na wynajem. Jednak w najbliższej perspektywie nie będzie ona miała dużego wpływu. I już najprawdopodobniej jesienią do zajęć stacjonarnych wrócą studenci. A więc największa grupa potencjalnych najemców. Także już teraz można zacząć szukać mieszkania, które będzie można im zaoferować i czerpać z tego zysk.