Dobra lokalizacja mieszkania, czyli wybór lokalizacji przed zakupem mieszkania od dewelopera

Decyzja została podjęta. Przed Wami zakup mieszkania. Zaczynacie rozglądać się za najbardziej korzystną lokalizacją. Warto w czasie szukania pamiętać o paru sprawach.

Lokalizacja mieszkania – jakie są możliwości?

W zasadzie główne opcje wyboru lokalizacji mieszkania są trzy. Pierwsza z nich to centrum miasta. Charakteryzuje je przede wszystkim znacząca przewaga rynku wtórnego. Nieruchomości z co najmniej kilkudziesięcioletnim stażem. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że są miasta, gdzie udział nowych mieszkań w centrum, jest znaczący. Taka lokalizacja jest najczęściej wybierana przez osoby młode, będące na początku swojego dorosłego życia. To miejsce, w którym zwykle panuje gwar, ale też wszystkie potrzebne miejsca dla takiej osoby, są w zasięgu ręki.

Druga z opcji to przedmieścia. To z kolei lokalizacja zdominowana przez rynek pierwotny. Do jej zalet zalicza się przede wszystkim spokój, umiejscowienie z dala od zgiełku miasta, bezpieczeństwo i dostęp do terenów zielonych czy placów zabaw. Ale znowu należy podkreślić wiele zależy tutaj od specyfiki miasta. Przedmieścia najchętniej wybierają osoby szukające mieszkania dla siebie i swojej rodziny, a także osoby starsze, które chętnie korzystają z uroków tej lokalizacji.

Ostatnia opcja jest zarazem najbardziej pojemna. To osiedla położone między centrum a przedmieściami. Czym charakteryzuje się największa powierzchniowo część miasta? Generalnie rzecz biorąc ta lokalizacja w mniejszym lub większym stopniu posiada zalety i wady obu opisanych wyżej opcji. Możecie więc kupić mieszkanie położone w niewielkiej odległości od centrum, ale pozbawione charakterystycznego dla niego zgiełku. Za to ze sporą ilością terenów zielonych. Dla wielu osób na pewno brzmi to jak idealna okolica do zamieszkania. Jeśli jesteście zainteresowani kupnem nowego mieszkania z rynku deweloperskiego, to właśnie przy tej opcji, będziecie mieli największy wybór.

W jaki sposób wybrać lokalizację mieszkania?

Przede wszystkim cały proces można, a nawet trzeba podzielić na kilka etapów. Natomiast zaczyna się on zawsze w tym samym miejscu. Od określenia potrzeb i wymogów, właśnie co do lokalizacji. Co bardzo istotne – zarówno w skali makro, jak i mikro. Warto zastanowić się czego potrzebujecie do codziennego życia. W tym wypadku istotne będzie to, co znajdzie w bezpośrednim otoczeniu mieszkania, ale również w innych częściach osiedla, a szerzej miasta.

Czy chcecie kupić nieruchomość położoną w niedalekiej odległości od pracy lub dobrze z nią skomunikowaną? Czy bardzo istotny jest łatwy dostęp do oferty rozrywkowej miasta? Jak daleko od miejsca zamieszkania powinno znajdować się przedszkole i szkoła? To ledwie trzy pytania z całej gamy jakie warto sobie zadać.

Bardzo istotnym etapem związanym z wyborem odpowiedniej lokalizacji mieszkania jest zaznajomienie się z miastem, w którym chcecie żyć. Oczywiście zdecydowanie prościej będzie, jeśli to Wasza rodzinna miejscowość. Jeśli jednak tak nie jest, to trzeba będzie się będzie z nią zapoznać.

Zacząć należy od ogólnych informacji, dostępnych chociażby w Internecie, na temat miasta. Liczba ludności i jego specyfika pod kątem gospodarki. To wiele powie na temat tego, czy miasto się rozwija, a więc co za tym idzie, czy będzie ono dla Was atrakcyjne. W tym wypadku predysponowane są stolice poszczególnych województw. Jako naturalne miejsca, do których ściągają mieszkańcy regionu, jak również biznes.

Kolejna kwestia to zaznajomienie się z tym, co oferuje rynek nieruchomości w danym mieście. To po pierwsze. Warto też bardzo dokładnie zapoznać się z dostępnością mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Następna sprawa to zapoznanie się ze specyfiką osiedli. Tego czy są one bezpieczne. Czy przypadkiem za niską ceną mieszkania nie idą jakieś wady jego umiejscowienia. Mamy tutaj na myśli chociażby zakład pracy generujący hałas, położony w niedalekiej odległości.

Wszystkie informacje tego typu pozwolą Wam nie tylko wybrać idealną lokalizację, ale też, a może nawet przede wszystkim uniknąć poważnych wpadek. Takich jak inwestycja w mieszkanie w niebezpiecznej okolicy. Taką nieruchomość może być później bardzo trudno sprzedać.

Jak powinna wyglądać najbliższa okolica mieszkania?

Ponownie – przede wszystkim musi odpowiadać na Wasze codzienne potrzeby. Są one oczywiście kwestią indywidualną, natomiast można przedstawić pewien ogólny zarys tego, co powinno znajdować się w najbliższej okolicy mieszkania.

Zaczniemy od strefy handlowo-usługowej. Na pewno w okolicy muszą się znaleźć sklepy z produktami codziennego użytku. Przyda się zarówno osiedlowy niewielki sklep spożywczy, jak i na przykład dyskont. W kwestii punktów usługowych – tutaj jest bardzo szerokie pole do popisu. I też w tym wypadku najwięcej zależy od Waszych osobistych preferencji. Może na przykład jesteście osobami aktywnymi i bliskość siłowni lub klubu fitness są bardzo dla Was bardzo istotne. W okolicy może znajdować się m.in. fryzjer, kosmetyczka, apteka itd. Wszystkie tego typu obiekty wpływają na wysoki standard lokalizacji.

Warto w tym kontekście wskazać pewną przewagę rynku deweloperskiego. Obecnie powstające osiedla dysponują lokalami o charakterze usługowym. Umiejscawiane są one zwykle na parterze bloków. Są one bardzo często zajmowane już na etapie wbijania pierwszej łopaty pod budowę. Dlatego właściwie od momentu, kiedy dostaniecie klucze do swojego mieszkania, możecie korzystać z zaplecza handlowo-usługowego.

Wróćmy do najbliższej okolicy mieszkania. Dla wielu osób ogromną zaletą będzie dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Takich, które pozwolą spędzić wolny czas i naładować baterie. W kontekście terenów zielonych na i wokół osiedla trzeba przywołać jeszcze jedną ich zaletę. Dają one wytchnienie w czasie upalnych dni. Można powiedzieć, ze chronią one mieszkańców danego osiedla.

Lokalizacja a cena nieruchomości

Podstawową zależność wszyscy dobrze znają. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym więcej będzie trzeba zapłacić za mieszkanie. Kolejna kwestia to różnica między centrum a przedmieściami. W tej ostatniej lokalizacji cena nieruchomości jest zwykle niższa. Natomiast warto mieć na uwadze pewną kwestię. Mamy tutaj na myśli różnice pomiędzy miastami. Ceny za nieruchomość w tych największych może przyprawić o zawrót głowy.

Wciąż jednak są duże ośrodki miejskie, które przyciągają rozsądnymi cenami za metr kwadratowy. Jednocześnie spełniają wszystkie potrzeby, na które ma odpowiadać takie miasto. Tutaj przykładem, który zresztą często podajemy, jest Rzeszów. To jedno z tych niewielu miast w Polsce, które wciąż się rozwija. Jest atrakcyjne dla młodych ludzi z całego regionu. Warto wspomnieć tutaj o strefach ekonomicznych położonych wokół stolicy Podkarpacia, które zapewniają bardzo dużą ilość miejsc pracy.

Lokalizacja mieszkania – czego się wystrzegać przy jej wyborze?

Lokalizacja mieszkania – pobieżne rozpoznanie

To bez wątpienia największy grzech przy zakupie nieruchomości. Nieważne, czy nabywacie mieszkanie dla siebie, czy to inwestycja pod wynajem. W obu przypadkach pobieżne rozpoznanie może mieć tragiczne skutki. Od czego zacząć sprawdzenie lokalizacji mieszkania? Od poznania miasta w którym chcecie zamieszkać. Jego dobrych i złych stron. Dzielnic, które są najchętniej wybierane przez mieszkańców. Trzeba oczywiście również zapoznać się z miejscami w mieście o złej sławie. Zwykle ceny mieszkań są tam niższe.

Problem z pobieżnym rozpoznaniem dotyczy nie tylko lokalizacji w skali makro. Na Wasze codzienne życie wpływ ma również to, co znajduje się w najbliższym sąsiedztwie mieszkania. A więc między innymi zaplecze handlowo-usługowe. To jak bardzo jest ono rozbudowane, ale także zróżnicowane. I teraz to na nim się skupimy.

Niewielkie zaplecze handlowo-usługowe

Wiele osób popełnia pewien błąd. Godzi się na niewielką ilość takich punktów, zakładając, że nie są one potrzebne, bo i tak robią zakupy co sobotę w hipermarkecie. Takie myślenie bardzo szybko się zemści. Generalnie zasada jest tutaj prosta. Im bardziej zróżnicowane zaplecze handlowo-usługowe w pobliżu mieszkania, tym lepiej.

Wyobraźcie sobie, że w pobliżu Waszego bloku znajdują się dwa małe sklepy z produktami spożywczymi, dyskont, fryzjer, piekarnia i siłownia, a do tego jeszcze drogeria. Wszystko w zasadzie macie w jednym miejscu. I oczywiście – wciąż możecie co sobotę robić duże zakupy w jednym z hipermarketów. Przy okazji odwiedzając galerię handlową. To właśnie jest uniwersalna lokalizacja.

Brak terenów rekreacyjnych w najbliższej okolicy

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku opisanej wyżej zaplecza handlowego. W dzień wolny można razem z rodziną wyjechać z miasta w góry, albo na jezioro. Takie wyjazdy nie zastąpią jednak parku czy boiska znajdujących się niedaleko Waszego mieszkania. Im więcej takich terenów, tym oczywiście lepiej. Natomiast tutaj jedna bardzo istotna uwaga. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego nierzadko nie zwraca się uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego. Coraz częściej jednak właśnie przy starszym budownictwie pojawiają powierzchnie biurowe, albo nowe zakłady pracy. Kosztem – niestety – terenów zielonych.

Istotną przewagą rynku deweloperskiego jest to, że w prospekcie informacyjnym, który dostaniecie od dewelopera, musi znajdować się plan zagospodarowania przestrzennego. Nie można też nie wspomnieć o tym, że dużo prościej znaleźć nowe osiedle położone w pobliżu terenów rekreacyjnych i zielonych.

Słabo rozwinięta infrastruktura drogowa

Dotyczy to zarówno osób zmotoryzowanych, jak i tych, którzy wybierają komunikację zbiorową. Już na etapie wyboru potencjalnej lokalizacji mieszkania, warto zwrócić na to uwagę. Każde z takich miejsc – bo ustalmy, będzie ich co najmniej kilka – musicie sprawdzić dokładnie właśnie pod kątem tego jak rozwinięta jest infrastruktura drogowa. Trzeba poznać odpowiedzi na kilka pytań. Po pierwsze – ile czasu zajmuje dostanie się z danej lokalizacji do innych części miasta? Oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem miejsca pracy, ale też szkoły do której będziecie odwozić dzieci.

Nawet najlepiej zorganizowane osiedle przegra z wielogodzinnymi korkami, w których będzie trzeba spędzić czas wracając do domu. Tutaj pojawia się kolejna kwestia, a więc komunikacja miejska. W ostatnich latach miasta wprowadziły szereg rozwiązań, które miały na celu jej unowocześnienie, a przede wszystkim jej usprawnienie. Za taki najbardziej oczywisty przykład służą buspasy. Dzięki tym rozwiązaniom transport publiczny stał się najszybszą opcją do poruszania się po mieście. Oczywiście w dużej mierze wpływ na to ma również sama miejscowość. Inaczej jeździ się po Warszawie, a inaczej po Rzeszowie.

Estetyka lokalizacji mieszkania

To ostatnia, ale wcale nie najmniej istotna sprawa. W dużej mierze odbiór estetyki najbliższej okolicy i tej nieco dalszej jest oczywiście kwestią indywidualną. To jak wygląda osiedle, ale i sam budynek dużo powie Wam o standardzie życia. W tej kwestii przewagą ma nowoczesne budownictwo. Ale dla prawdy trzeba dodać, że starsze osiedla również potrafią być estetyczne i jednocześnie spełniać wysokie standardy. Natomiast to w przypadku rynku wtórnego powinniście dokładnie przyjrzeć się okolicy i budynkowi. Czy nie jest zaśmiecona? Czy sam budynek był poddawany remontowi? I – przede wszystkim – w jakim stopniu?

Na atrakcyjność osiedla wpływ mają również takie rozwiązania jak monitoring. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy lubią być podglądani przez kamery. Nie zmienia to jednak tego, że chronią one osiedle i mieszkańców przed wandalami, a także zwiększają bezpieczeństwo. A to szczególnie ważny aspekt dla rodzin.

 

Jeśli szukacie mieszkania na nowoczesnym osiedlu w Rzeszowie, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy dostępni w biurowcu Skyres przy ulicy Warszawskiej 18.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli