Wady i zalety mieszkania w centrum miasta

Zwykle gdy zastanawiamy się na zakupem mieszkania, kierujemy się raczej ucieczką od miejskiego zgiełku i hałasu, w kierunku ciszy i spokoju obrzeży miasta. Mieszkanie w centrum może mieć jednak swoje zalety. Wiele zależy od miasta, ale i lokalizacji samego osiedla. Zalety i wady takiego wyboru możecie poznać w tym artykule.

Zalety mieszkania w centrum miasta – wszędzie blisko

To jedna z częściej wymienianych zalet takiej lokalizacji. I tak naprawdę niezależnie od tego czy jesteśmy dopiero startującym w dorosłym życiu singlem, czy seniorem. W tym pierwszym wypadku największe znaczenie zwykle ma bliskość do miejsc, w których można przyjemnie spędzić czas ze znajomymi. To w centrach miast znajdują się puby, restauracje, ale też zwykle ośrodki kultury (kina, teatry itd.). To jednak nie wszystko. W centrum miasta mamy zdecydowanie większy wybór, jeśli chodzi o sklepy. W wielu miejscowościach w tej właśnie części powstają duże galerie handlowe. Tu też spotykamy najbardziej rozwiniętą komunikację miejską i stąd wszędzie jest blisko.

Z perspektywy seniora bliskość do poszczególnych miejsc nabiera jeszcze większego znaczenia. W najbliższej okolicy zwykle znajduje się niewielki osiedlowy sklep. Nie można też nie wspomnieć o częstej bliskości apteki, a nawet – bardzo często – ośrodka zdrowia.

Mieszkanie w ścisłym centrum miasta – najbliższa okolica

Zwykle taka lokalizacja oznacza w pełni zabudowaną przestrzeń. Z jednej strony to bardzo dobra informacja – wiecie, jakie będziecie mieli towarzystwo. Istnieje jednak możliwość, że traficie na bardzo kłopotliwego sąsiada. Na przykład głośny zakład pracy, albo placówkę oświatową. Nie każdy jest w stanie funkcjonować obok takich sąsiadów. Z drugiej strony dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu.

W centrum miasta najczęściej dominuje mieszkaniowy rynek wtórny. Chociaż od kilku lat spotkać tu można coraz więcej nowoczesnego budownictwa. Zajmijmy się jednak wspomnianym rynkiem wtórnym i tym, na co zwrócić uwagę w kontekście najbliższej lokalizacji. Po pierwsze dostęp do sklepów z najważniejszymi towarami codziennego użytku. I tutaj zwykle nie ma z tym większego problemu. Podobnie z dostęp do apteki i ośrodka zdrowia. Oby jak najrzadziej, ale warto mieć do nich blisko.

Mieszkanie na przedmieściach to zwykle łatwy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. W centrum może być z tym problemem. Co nie znaczy, że ta część miasta jest pozbawiona takich miejsc. Wiele w tej materii zależy od specyfiki miejscowości. Natomiast decydując się na kupno mieszkania w centrum, warto dokładnie przyjrzeć się lokalizacji właśnie pod tym kątem.

Bardzo istotnym aspektem będzie stan infrastruktury drogowej. Kupując mieszkanie w centrum, trzeba wziąć pod uwagę to, jak przyjdzie się nam po nim poruszać. I jak łatwo będzie wyjechać poza miasto. Stanie w korkach nikogo nie satysfakcjonuje. Z drugiej strony na pewną dawkę problemów z poruszaniem się samochodem po centrum miasta musimy się nastawić. Na pewno też warto sprawdzić jak wygląda transport publiczny. Czasem naprawdę można zrezygnować z poruszania się po mieście samochodem.

Lokalizacja w centrum – niski koszt transportu

To też jedna z częściej wymienianych zalet mieszkania w centralnej części miasta. Przede wszystkim przez osoby nieposiadające prawa jazdy lub bez samochodu. Choć ten aspekt ma swoje plusy i minusy. Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób działa w mieście komunikacja miejska. Skupimy się na Rzeszowie jako przykładzie miasta, w którym w zasadzie bez większych problemów można dostać się w poszczególne jego części. Wykorzystując w tym celu transport publiczny. Infrastruktura komunikacyjna i drogowa również jest wciąż rozwijana, a celem tych działań jest umożliwienie jak najłatwiejszego i szybkiego poruszania się po mieście, a także wydostania się z niego.

Niski koszt transportu w sytuacji gdy mieszkamy w centrum związany jest nie tylko ze wspominaną bliskością do istotnych dla codziennego życia miejsc. Bardzo często wybierając taką właśnie lokalizację bierzemy pod uwagę swoje miejsce pracy. Nierzadko jest tak, ze nie tracimy czasu na dojazd do pracy, bo możemy się do niej dostać bez korzystania z samochodu czy transportu miejskiego.

Mieszkanie w centrum miasta – dostęp do terenów zielonych

To zaleta zależna od specyfiki miejscowości. Faktem jest, że nie w każdym mieście możemy korzystać z terenów zielonych. I tutaj znowu za przykład posłuży Rzeszów. To miasto, w którego centrum nie brakuje zielonych miejsc do odpoczynku i relaksu. Są one ulokowane w niewielkich odległościach. Z osiedli położnych w tej lokalizacji bez trudu dostaniemy się do parków, ale także nad Wisłok, którego nabrzeża są jednym z chętniej wybieranych przez mieszkańców Rzeszowa miejscem do relaksu, ale też aktywnego spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest zaletą docenianą przez osoby młode, wybierające właśnie taką lokalizację. Nieco lepiej w kwestii terenów zielonych zwykle wygląda sytuacja jeżeli wybieramy mieszkanie czy dom na peryferiach miasta. Tam wychodząc z domu zwykle jesteśmy od razu blisko natury. Mieszkanie z dala od centrum jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie spokój i możliwość odpoczynku na łonie natury.

Mieszkanie w centrum – nowoczesne budownictwo

Chociaż zwykle w kontekście takiej lokalizacji jesteśmy zmuszeni do wyboru nieruchomości z rynku wtórnego, to nie jest to na szczęście regułą. W centrach miast powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli. Z dużą ilością mieszkań z różnym metrażem i w wielu konfiguracjach. Ceny mieszkań na nowych osiedlach mogą być wyższe niż za te z wtórnego rynku nieruchomości – to oczywiste. Natomiast w zamian dostajemy nowe mieszkanie od dewelopera zbudowane przy użyciu najnowszych technologii. Nie musimy się martwić przy zakupie wizją – często bardzo drogiego – remontu, który w ostatecznym rozliczeniu może spowodować, że mieszkanie kosztuje nas tyle samo, a nawet więcej niż nowe. A także tym czy przypadkiem takie mieszkanie nie ma ukrytych wad. Chociażby wiekowej kanalizacji lub instalacji gazowej.

Nowoczesne budownictwo w centrach miast ma jeszcze jedną bardzo ważną dla osób zmotoryzowanych zaletę. Parkingi z dedykowanymi miejscami. Kto chociaż przez chwilę mieszkał na starym osiedlu w tym rejonie miasta wie jakim koszmarem jest brak takiego rozwiązania. To – nie przesadzając – codzienna walka o miejsce parkingowe.

Wszystkie wyżej opisane zalety nowoczesnego budownictwa spełnia Osiedle Skyres w Rzeszowie położone u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej.

W przypadku tego osiedla warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę. Zwłaszcza z perspektywy osób, które lubią podróżować. Osiedle Skyres jest położone w lokalizacji, z której łatwo wydostać się z Rzeszowa (między innymi na biegnącą w pewnej odległości od miasta autostradę A4). Zarówno w stronę Warszawy, Krakowa, ale też malowniczych Bieszczad. Łatwo i szybko z osiedla dostaniemy się do Jasionki – lotniska obok Rzeszowa.

Wady mieszkania w centrum miasta – może być głośno

To z kolei najczęściej wymieniana wada. Centrum miasta to często gwar, niecichnący nawet w nocy. W tym wypadku znowu wiele zależy od tego w jakim miejscu jest zlokalizowane mieszkanie. Też warto wziąć pod uwagę, że władze miast coraz chętniej i częściej wyrzucają np. ruch samochodowy bezpośrednio z centrum. Dzięki temu mieszkańcy mają ciszej pod oknami. Takie rozwiązania starają się wprowadzać przede wszystkim największe miasta mające do tej pory problem z ruchem samochodowym.

Nie można nie wspomnieć o kwestii jakości powietrza. To oczywiście problem dowolnej lokalizacji w mieście. Na pewno, jeśli bezpośrednia okolica to stara zabudowa kamienic, wciąż jeszcze trzeba liczyć się ze smogiem. Chociaż ostatnie nagłośnienie sprawy być może spowoduje, że w końcu rozwiązany zostanie temat ogrzewania mieszkań czym popadnie. To z kolei da szansę na poprawę jakości powietrza w centrum i jego najbliższych okolicach.

Czy to wybór dla mnie?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które wskażą nam najbardziej komfortowe z naszego punktu widzenia miejsca. I wcale nie musi być to ścisłe centrum miasta. W tym momencie jednak skupimy się właśnie na nim. Mieszkanie w centrum to najbardziej prestiżowa i atrakcyjna lokalizacja. Pytanie w tym wypadku brzmi czy nas to interesuje? Są osoby dla których wartością dodaną jest możliwość pochwalenia się takim miejscem zamieszkania. Często wiąże się to z wyższym statusem społecznych. To też dla wielu osób bardzo istotne.

Kolejnym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, to czy jesteśmy w stanie zgodzić się na pewne niedogodności, m.in. hałas, większe zanieczyszczenie powietrza, brak miejsc parkingowych? Te ostatnie w dużym stopniu zależą od miejsca i oczywiście miasta w którym chcemy zamieszkać. Takie niedogodności mogą występować w różnym natężeniu i nie w każdym mieście.

Jeśli chodzi o mieszkaniu w centrum to niedogodnością może być na wspominany już niedostateczny dostęp do terenów zielonych. To bolączka wielu miast w Polsce. To szczególnie pod uwagę powinny wziąć osoby starsze i rodziny z dziećmi. W przypadku seniorów nie tylko lokalizacja ma znaczenie. Bardzo ważne jest to w jaki sposób urządzimy ich mieszkanie. W tym wypadku bierze się pod uwagę nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Centrum miasta to zdecydowanie lepszy wybór dla osoby młodej, która nad ciepło domowego ogniska stawia sobie ciągły rozwój. Chcąca – jak zostało wspomniane- trzymać rękę na pulsie miasta. Co oczywiście nie oznacza, że wybór powinien być pochopny. Najpierw należy dokładnie przejrzeć oferty. Odpowiedzieć sobie też na pytanie, czy jesteśmy w stanie zapłacić nieco więcej niż w przypadku mieszkania na obrzeżach.

Mieszkanie w centrum – singiel

To zdecydowanie najczęściej te osoby wybierają taką lokalizację. Zalet tego rozwiązania jest naprawdę sporo. Bez wątpienia najczęściej wymienianą przez singli jest szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta. Ale nie tylko na to zwracają takie osoby uwagę.

To bardzo często studenci, a więc dostęp do uczelni i dobrze zorganizowany transport publiczny jest istotnym wyznacznikiem wyboru mieszkania w centrum. Oczywiście w każdym mieście może to wyglądać, ale zwykle przedmieścia pod tym kątem są „poszkodowane”.

Kolejną zaletą jest szeroki dostęp do niewielkich, tanich mieszkań. W tym wypadku wiele zależy od miasta w którym zdecydujemy się zamieszkać. Ale można znaleźć chociażby kawalerkę z rynku wtórnego. Nie oznacza to, że w centrum miasta nie ma dostępu do nowoczesnych osiedli. W Rzeszowie takim miejscem jest Skyres. Centra miast są też pełne sklepów – również tych wielkopowierzchniowych – co jest kolejną wymienianą przez singli zaletą. Ale nie tylko przez nich.

Mieszkanie w centrum – rodzina z dziećmi

Wydawać by się mogło, że sytuacje w której decydują się one na taką lokalizację to rzadkość. Faktem jest, że więcej rodzin z dziećmi spotkamy na przedmieściach. Bo ta lokalizacja ma z ich punku widzenia sporo zalet. Jednak coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie z rodziną w centrum miasta. Co ich do tego skłania?

Po pierwsze szeroki dostęp do placówek edukacyjnych. I co ważniejsze – nie trzeba ich szukać na drugim końcu miasta. Zwykle w centrum miejscowości znajdują się liczne żłobki, przedszkola i szkoły – podstawowe i średnie. Dzięki temu można w jednym miejscu mieszkać przez lata. A taka stabilność jest niezwykle istotna dla rodzin

Wspomniany wyżej dostęp do sklepów, ale też i miejsc w których można spędzić czas, jest dużym plusem. Coraz więcej w centrach miast punktów, w których rodziny z dziećmi w sposób bezpieczny mogą zająć swój wolny czas. Pewnym minusem jest problem z terenami zielonymi i rekreacyjnymi. Tutaj na ratunek przychodzi specyfika miasta. Za przykład posłuży Rzeszów. W centrum miasta (i w niedalekiej odległości od niego) można znaleźć spokojne i zielone miejsca.

Rodziny z dziećmi zwykle decydują się na zakup mieszkania na nowych osiedlach. I chociaż najwięcej ich na przedmieściach, to jak zostało wspomniane wcześniej, można je zaleźć w centrum. Są też rozwiązania pośrednie. Osiedla położone w pewnej odległości od centrum, ale nie poza miastem. W Rzeszowie takim miejscem jest Bella Dolina.

Nowoczesne osiedla to przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo. Co w przypadku zwłaszcza małych dzieci ma ogromne znaczenie. I jest jednym z częściej wymienianych plusów przez rodziny.

Mieszkanie w centrum dla seniora

Ten rejon miasta zwykle jest zamieszkany przez osoby starsze. Żyją one w blokach z rynku wtórnego, a często w kamienicach, których sporo w centrum. Seniorzy nierzadko nie chcą przeprowadzać się z tej części miasta, mimo tego, że nie zawsze takie rozwiązanie jest dla nich dobre. Ale ma ono też swoje – bardzo duże zalety.

Jednym z wymienianych przez seniorów plusów mieszkania w centrum jest bliskość w zasadzie do wszystkiego. Sklepy, parki, ośrodki zdrowia i apteki. Istnieje tu rozbudowana infrastruktura miejska zapewniająca podstawowe punkty potrzebne do codziennego życia. Do tego na takich osiedla łatwo o małe sklepy. Osoby starsze zwykle czują się w nich po prostu lepiej.

Pewnym plusem – również z punktu widzenia seniorów – jest bezpośredni i bliski dostęp do urzędów. Obecnie też coraz więcej w nich udogodnień, z których mogą korzystać również seniorzy.

Osoby starsze często chcą pozostać aktywne. I centra miast mają dla nich bogatą ofertę. I to związane jest z kolejną zaletą wyboru mieszkania w centrum. Dostęp do ośrodków kulturalnych, takich jak kina, teatry i filharmonia. Tak wygląda oferta Rzeszowa. Miejsca te znajdują się właśnie w centrum miasta.

Seniorzy w tej lokalizacji jak zostało wspomniane zwykle mieszkają w starych budynkach. To niestety wiąże się z pewnymi problemami. Chociażby ich niedostosowaniem do seniorów. Do tego dochodzi wiek budynku, a i nierzadko instalacji, które się w nim znajdują. I może to być sporym problemem z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia seniorów.

Coraz bogatsza oferta mieszkań z rynku pierwotnego w centrach miast to odpowiedź na te bolączki. Budynki oparte o nowoczesne rozwiązania i materiały. Dodatkowo znajdują się w nich udogodnienia z punktu widzenia seniorów. Ale nie tylko, bo tak naprawdę korzystać z nich mogą również single i rodziny z dziećmi.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli