Jak mądrze inwestować w mieszkanie na wynajem. Poradnik.

Nie od dziś wiadomo, że warto inwestować w zakup mieszkań. Zakup nieruchomości na wynajem to popularna forma inwestycji, jednakże warto się do niej odpowiednio przygotować. Musimy przed podjęciem decyzji uwzględnić wiele czynników, które wpłyną na opłacalność inwestycji w nieruchomości.

Czy każda inwestycja w nieruchomość to dobra inwestycja?

To jedno z częściej pojawiających się pytań. Jak każda inwestycja, tak i inwestycja w mieszkanie na wynajem, niesie za sobą pewne ryzyko. Warto mieć tego świadomość. To ryzyko najczęściej jest związane z brakiem wiedzy na temat inwestycji w nieruchomości komercyjne, jak również niedostatecznym rozpoznaniem rynku nieruchomości.

Odpowiadając na wyżej postawione pytanie, należy przede wszystkim uniknąć tych dwóch błędów. Wtedy Wasza inwestycja w mieszkanie pod wynajem ma szansę nawet na dwucyfrową stopę zwrotu kapitału. Aczkolwiek jej uzyskanie nie jest prostym procesem. Jest to bardziej cel długoterminowy niż krótkoterminowy. I dobrze jest mieć tego świadomość, zanim zdecydujecie się na taką formę ulokowania własnych oszczędności. Przede wszystkim potrzebna będzie wspominana już wiedza, między innymi dotycząca rynku mieszkań na wynajem w mieście, w którym chcecie zainwestować. I przydatna może okazać się praktycznie każda informacja.

Jak mądrze zainwestować w mieszkanie pod wynajem?

Przede wszystkim muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich brzmi: inwestycja powinna mieć co najmniej duże prawdopodobieństwo zachowania, jak i wzrostu wartości nieruchomości. Drugim warunkiem jest oczywiście możliwość uzyskiwania z niej stałego dochodu, za tzw. czynsz najmu. Z tym, że w tym ostatnim zdaniu kryje się pewne niedomówienie. Inwestując w mieszkanie pod wynajem musicie uwzględnić także czas, w którym będzie ono stało puste.

Może to wynikać z wyboru studentów jako potencjalnych najemców. Zwykle między lipcem a wrześniem rezygnują oni z wynajmowania z racji tego, że wyprowadzają się na czas wakacji. Można takich najemców „zatrzymać” na przykład poprzez preferencyjne warunki opłaty za okres letni, aby zachować minimalny przychód.

Ale jeśli najemcami mają być na przykład młode rodziny z dzieckiem (to coraz większa grupa osób szukających mieszkania do wynajęcia), to tutaj zwykle mowa jest o ciągłości, czy tzw. wynajem długoterminowy. Natomiast po wyprowadzce z dużym prawdopodobieństwem będzie potrzebny remont. To czas w którym lokal nie będzie przynosić dochodu. Ale odświeżenie inwestycji to większa szansa na szybsze znalezienie nowych najemców.

Czy warto zainwestować w kupno mieszkania z rynku pierwotnego?

To kolejne pytanie na jakie sobie odpowiemy. Cały czas oczywiście mając na uwadze mądrą inwestycję kapitału. Najczęściej wymienianymi wadami są ceny nieruchomości jakie przyjdzie nam ponieść na początku działań. W tym wypadku musi się jednak pojawić pewne sprostowanie. Ceny mieszkań z rynku wtórnego od kilku lat rosną i niemal dorównują cenom tych nowych. Biorąc jeszcze pod uwagę dodatkowy koszt w postaci remontu, inwestycja w nieruchomości na wynajem z ryneku pierwotnego okazuje się być lepszym rozwiązaniem.

Rozważając taki krok warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Atrakcyjność nowego mieszkania, zarówno pod względem technologicznym, jak i standardu wykończenia. Rynek pierwotny od lat inwestuje w nowoczesne technologie wykorzystywane przy budowie. To oznacza między innymi większą trwałość budynków. Perspektywa generalnego remontu oddala się więc w czasie (a wraz z nią wydatki związane z takim procesem). Nowe rozwiązania są również wykorzystywane w mieszkaniach. Dzięki temu podnosi się ich standard. To z perspektywy inwestora oznacza większą ilość chętnych na wynajem i duży zysk.

Ogromną zaletę rynku pierwotnego jest szeroki dostęp do lokalizacji w poszczególnych częściach miasta. Dlatego warto inwestować w mieszkania od dewelopera. Oczywiście warto mieć świadomość, że wpływ na to ma też specyfika miejscowości. W Rzeszowie na przykład znajdziecie nowe osiedla budowane zarówno w pewnym oddaleniu od centrum (np. Bella Dolina), jak i bliżej serca miasta (np. Nova Graniczna). Ale też w tym kontekście warto odnotować, że specyfika stolicy Podkarpacia, pozwala na szybkie przemieszczanie się po niej. Niezależnie od lokalizacji. Co zresztą jest ogromną zaletą z punku widzenia najemców.

Mądra inwestycja to odpowiednio wykończone mieszkanie.

Dzięki temu możecie być pewni kolejki chętnych i ciągłości najmu, a więc i zysków. Co oznacza odpowiednio wykończyć mieszkanie? To stworzenie przestrzeni ,w której będzie się dobrze żyło osobom często sobie nieznanym i mającym indywidualne potrzeby.

Urządzając mieszkanie pod wynajem musicie się kierować kilkoma zasadami. Pierwsza z nich brzmi neutralność w wystroju. Nie twórzcie pstrokatego mieszkania „napakowanego” niepotrzebnymi dodatkami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie przestrzeni neutralnej. Pomoże w tym wybór stylu skandynawskiego. Ze względu na kolorystykę i dobór materiałów jest on idealnym rozwiązaniem.

Mieszkanie pod wynajem musi być urządzone w sposób funkcjonalny. Dotyczy to przede wszystkim dwóch pomieszczeń, z których będą korzystać wszyscy najemcy. To kuchnia i łazienka. Ale funkcjonalność musi dotyczyć całego mieszkania. Niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo domowników.

Mądra inwestycja w wynajem mieszkania to pewien proces, który rozpoczyna się w momencie podjęcia decyzji o kupnie mieszkania jako inwestycji, a kończy się na odpowiednim przygotowaniu nieruchomość dla najemców.

Wynajmowanie mieszkania – czy się opłaca?

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Na pewno od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania zakupem nowych mieszkań, które traktuje się jako inwestycję. Zwolennicy podkreślają, że jest to bezpieczna forma inwestowania w nieruchomości. Na pewno, jeśli zastanawiamy się nad takim sposobem pomnażania zawartości portfela, musimy mieć świadomość, że każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualna, gdyż stopy zwrotu z inwestycji bywają różne. Przede wszystkim miasto, w którym chcemy kupić mieszkanie. Inaczej rentowność wygląda w Warszawie, Poznaniu, a czego innego można się spodziewać w Rzeszowie. Pod uwagę trzeba też wziąć co dane miasto oferuje osobom, które przebywają w nim dłuższy czas. To czy chętnie przeprowadzają się do niego nowi mieszkańcy? A także jak wygląda sytuacja ze studentami. To z dużą dozą prawdopodobieństwa im właśnie będziemy wynajmowali mieszkanie. ( jeśli zastanawiacie się nad wyborem stolicy Podkarpacia jako miejsca na taką inwestycję, to warto zapoznać się z tekstem: „Rzeszów – miasto, które wciąż się rozwija”).

Każdy zakup mieszkania pod wynajem traktujemy jako przypadek indywidualny. To czy na przykład szybko znajdziemy chętnych jest zależne od wielu czynników. Do tych najważniejszych zalicza się chociażby lokalizacja i stan mieszkania. W ten drugi aspekt warto zainwestować trochę sił i pieniędzy. Minęły już czasy, gdy wspominanych studentów, zadowalało to, żeby mieć dach nad głową i by było w miarę ciepło.

Oczywiście w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego ( na przykład takie 2-pokojowe na Osiedlu Skyres odbiór we wrześniu 2019) będzie nam w tej konkretnej kwestii łatwiej.

Zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze lokalizacji. Musimy się ją zestawić z wymogami grup, które najczęściej wynajmują mieszkania. Za przykład posłużą tutaj studenci, lub osoby, które właśnie swoją edukację zakończyły. W tym pierwszym wypadku ważna jest oczywiście odległość od uczelni, lub dobry dojazd do niej. Jeśli faktycznie komunikacja w mieście jest na wysokim poziomie (można szybko dostać się w różne jego rejony), to bliskość szkoły wyższej już takiego znaczenia mieć nie będzie.

Osoby zaraz po ukończeniu swojej edukacji (studenci oczywiście też) chętnie wybierają mieszkania w niedalekiej odległość od centrum. Chociaż tutaj istotnym kryterium jest wciąż cena. Mieszkania oddalone od centrum są dużo tańsze. Więc to wybór idealny dla osób z mniej zasobnym portfelem.

Mieszkanie blisko centrum ma z punktu widzenia obu grup sporo zalet. Jedną z nich jest dostęp do miejsc w którym można pobawić. Centrum rozrywki i kultury zwykle znajduje w okolicach rynku danej miejscowości. Kolejna zaleta to możliwość znalezienia pracy (nie tylko tymczasowej). To z kolei powinno również „zainteresować nas”. O kwestii wypłacalności osób, które będą wynajmować od nas mieszkanie, możecie przeczytać poniżej. Studenci i ci którzy dopiero co skończyli uczelnie coraz chętniej wybierają lokalizacje z których łatwo wydostać z miasta. I nie chodzi tylko o bliskość do dworca PKP (czy miejsca skąd odjeżdżają busy), ale też – jeśli jest w danym mieście – lotniska czy autostrady. W Rzeszowie takim miejscem jest Osiedle Skyres (również blisko centrum).

Sprawdzamy tożsamość najemcy

W tym wypadku wiele zależy od tego do kogo kierujemy ogłoszenie. Nieco inaczej będziemy postępować w przypadku studentów, a osób pracujących i rodzin z dziećmi. Zwyczajowo tych pierwszych się nie sprawdza zbyt dokładnie. Na pewno jednak – co potrzebne przy spisywaniu umowy – oglądamy dokument tożsamości. Dzięki temu dostajemy do ręki pewne dane. Warto uzyskać ich jak najwięcej. To w pewnym stopniu uwiarygadnia najemcę. Musimy mieć świadomość, że często zdarzają się sytuacje w których wynajmujący są oszukiwani. Chociażby najemcy posługujący się skradzionymi czy fałszywymi dokumentami. To zwiększa ryzyko tego, że wynajmujący w pewnym momencie pozostanie bez uregulowanych opłat. A najemca zniknie. Istnieje forma usługi, która związana jest z dostępem do dokumentów zastrzeżonych. Dzięki niej można zweryfikować najemcę.

Precyzyjna umowa

W tym wypadku jest to istotne z perspektywy obu stron. Jak najbardziej precyzyjne określone punkty umowy zapobiegną późniejszym nieporozumieniom. Podstawą prawną dla umowy najmu jest kodeks cywilny. Bez większego problemu można znaleźć w internecie przykładowe dokumenty. Poprzez taką umowę najmu wynajmujący zobowiązuje najemcy oddać mieszkanie do używania. Może to być na czas określony lub nie. Najemca zobowiązuje się płacić ustalony czynsz. W umowie koniecznie trzeba zawrzeć kwestie odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Wypłacalność

Skoro już jesteśmy przy pieniądzach to warto sprawdzić tę kwestię. W miarę oczywiście możliwości. Pozwoli to uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Możemy to zrobić na przykład prosząc o potwierdzenie jak wygląda sytuacja finansowa osoby, która chce wynająć od nas mieszkanie. Natomiast faktem jest to, że taka sytuacja to rzadkość. Mało osób sprawdza sytuację materialną, przyjmując założenie, że jeśli ktoś chce wynająć mieszkanie, to ma na to pieniądze. Szczególnie dotyczy to sytuacji ze studentami. Zresztą kieruje się ona swoimi zasadami. W przypadku wynajmowania mieszkania studentów, zwykle inaczej podchodzi się do kwestii terminu umowy i płatności. Odrębną sprawą jest też sytuacja w której taki lokal jest wynajmowany kilku osobom.

Postaw na ubezpieczenie

Wynajmując mieszkanie musimy mieć świadomość ryzyka uszkodzeń. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na studentów. Jako właściciel mieszkania zobowiązujemy się do ubezpieczenia mieszkania od zdarzeń losowych. To może np. pożar. Kolejna sprawa to ubezpieczenie od ryzyka kradzieży z włamaniem. To powinniśmy zrobić w przypadku gdy większość urządzeń sprzętów w wynajmowanym mieszkaniu należy do nas. Warto sprawdzić dostępne oferty ubezpieczenia. Niezależnie od tego warto kontrolować wynajmowane mieszkanie. Dzięki temu łatwiej będzie nam reagować. Do tego w miarę możliwości powinniśmy znać sytuacje w których najemcy zachowują się niezgodnie z zasadami normami.

Title:

Description:

 

Content score: 62

Cometitors best: 60

 

 

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli