Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób. Aby bezpieczne zainwestować w mieszkanie należy przede wszystkim poznać pewne mechanizmy związane z całym procesem. Przydatne mogą być też praktyczne wskazówki dotyczące poszczególnych kroków związanych z wyborem i zakupem lokalu.
Czy warto zainwestować w mieszkanie?
Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Inwestycja w mieszkanie może wydawać procesem w którym sprawdzą się jedynie osoby z kilkudziesięcioletnim stażem. Ale na taką formę lokaty pieniędzy zdecydować się może każdy. Aby taka inwestycja w mieszkanie była bezpieczna trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Warto również mieć świadomość jaka formą zakupu nieruchomości jest dobrym pomysłem dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę. A jakie są przeznaczone dla doświadczonych inwestorów. A odpowiadając na pytanie, czy warto kupić mieszkanie: tak.
To właśnie teraz – nawet mimo wciąż jeszcze trwającej epidemii Koronawirusa – jest najlepszy czas na inwestycję w mieszkanie. Przede wszystkim dlatego, że rynek nieruchomości przeżywa okres wielkiej prosperity. Eksperci wskazują, że ceny mieszkań nie podlegają wahaniom związanym ze wspomnianym kryzysem Covidowym. Wręcz w 2020 roku rynek nieruchomości zyskał na wartości. Co wskazuje dość jasno, że jest on odporny na takie sytuacje. Rentowność mieszkań – mimo chwilowego przestoju na rynku najmu – również utrzymała się na wysokim poziomie. Chociaż ona akurat zależy od miasta w jakim zdecydujecie się kupić lokal. W tym wypadku potrzebna będzie wiedza na ich temat.
Jak wybrać najlepsze miasto pod inwestycję w mieszkanie?
Pierwsza wskazówka, która zwykle pojawia się w tym wypadku brzmi: powinniście je dobrze znać. Jeśli na przykład skuszeni wysoką rentownością, chcecie zainwestować w Warszawie, a nie znacie jej (zdarzyło się Wam być na wycieczce, ewentualnie na lotnisku), to możecie się okazać, że stracicie pieniądze. Zamiast wymarzonych zysków, przyjdzie Wam liczyć jedynie straty. Lepiej zainwestować w mieście, które dobrze znacie. Na przykład wychowaliście się w nim. Ale warto tutaj zauważyć, że jednak w przypadku inwestycji w nieruchomość dużo lepiej sprawdzają się większe aglomeracje. Nie tylko pod kątem rentowności, ale też przede wszystkim dostępu lokalizacji, wyboru mieszkań, chętnych na najem itd.
Co należy wiedzieć o mieście:
-
Podstawowe informacje (liczba ludności, specyfika tej ostatniej itd.),
-
Sytuacja ekonomiczna,
-
Największe zalety i minusy,
-
Liczba ośrodków akademickich (także liczba studentów – największa grupa najemców),
-
Firmy, strefy ekonomiczne itd.,
-
Bezpieczeństwo,
-
Rynek nieruchomości.
Znajomość wyżej wymienionych aspektów pozwoli podnieść bezpieczeństwo inwestycji w nieruchomość. Jednocześnie wskazują one zysk, jak będziecie mogli z zakupu mieszkania w danym mieście kupić.
Dokładne sprawdzenie lokalizacji
Przejdźmy ze skali makro do mikro. Takie trzy podstawowe lokalizacje to centrum, przedmieścia i miejsca pomiędzy nimi. Każda z nich ma swoje zalety, ale też pewne wady. W obu przypadkach są one uzależnione od osób, które miałyby wynajmować mieszkanie w takiej lokalizacji.
Przykładowo studenci zdecydowanie chętniej wybierają centrum i miejsca położone w okolicy ośrodków akademickich. Z ich punktu widzenia lokalizacje bliżej serca miasta mają ogromną liczbę zalet. To między innymi szeroki dostęp do oferty kulturowej, która to zwykle znajduje się właśnie w centrum. Nie można oczywiście nie wspomnieć o dostępie do barów i klubów. Ich największa liczba również znajduje się w okolicy centrum.
Jako inwestor musicie dobrze poznać zalety poszczególnych lokalizacji. Również patrząc pod kątem specyfiki miasta w którym chcecie zdecydować się na zakup mieszkania. Bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo lokalizacji. O ile wspomniani studenci mogą zwracać mniejszą uwagę na pewne kwestie najbliższej okolicy, o tyle to akurat jest ważne.
Zanim zdecydujecie ie na zakup mieszkania, koniecznie zapoznajcie ie z lokalizacją. Pod każdym względem. Załóżcie przez chwilę, że to Wy mielibyście w niej żyć. Czy spełnia ona Wasze wymagania? Jak wygląda najbliższa okolica? Czy znajdują się w niej najpotrzebniejsze rzeczy do codziennego życia?
Mamy tutaj na myli między innymi klepami z produktami codziennego użytku. To mogą być większe powierzchniowo miejsca, albo niewielkie. Ważne, aby w bliskiej odległości od mieszkania było ich co najmniej kilka. To zwiększa atrakcyjność takiej lokalizacji. Niezależnie czy Wasza inwestycja ma być wynajmowana studentom, czy np. Młodym osobom pracującym zawodowo na pewno w najbliżej okolicy przyda ie apteka i w nie dalekiej odległości ośrodek zdrowia. Tereny zielone to kolejna wartość dodana. Wiele osób zwraca szczególną uwagę właśnie na ten aspekt. Jeśli w okolicy jet dużo zieleni, taka lokalizacja zyskuje na atrakcyjności. A osoby a tnie zapłacić za nią więcej. A to z kolei oznacza większe zyski dla Was. A na tym powinno zależeć najbardziej. I na wspominanym bezpieczeństwie inwestycji.