Kupno mieszkania dla seniora. Jakie lokum wybrać na jesień życia?

Szukając miejsca dla naszych rodziców lub dziadków, chcemy znaleźć to najlepsze. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę wybierając mieszkanie dla seniora? Co jest w takiej sytuacji najważniejsze?

Jak przekonać osobę starszą do zmiany?

To będzie pierwszym wyzwaniem, jakie przed nami stoi. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że osobę w podeszłym wieku ciężko przekonać do zmiany miejsca zamieszkania. Osoby starsze zwykle są związane z nim przez kilkadziesiąt lat codziennego życia. To ich mały świat z którego będą się musiały wyrwać. Nie podamy Wam jednej, idealnej receptury na przekonanie rodziców czy dziadków, bo takiej nie ma.

Ale za to wiemy, na co powinniście zwrócić uwagę. Przede wszystkim wskażcie zalety nowego miejsca. Nie tylko samego mieszkania, w którym zamieszka senior, ale też i okolicy. Jednocześnie wskażcie wady obecnej sytuacji. Często problemem jest ogólny stan budynku o co najmniej kilkudziesięcioletnim stażu.

Lokalizacja dla seniora – jaka jest najlepsza na zakup mieszkania?

Odpowiedź na to pytania nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim pod uwagę bierzemy wymagania osoby, która będzie w niej mieszkać. Ogólnie rzecz biorąc seniorzy są kojarzeni ze spokojnym miejscem, nierzadko na przedmieściach. I faktycznie taka okolica ma swoje, ogromne zalety. Właśnie z perspektywy osoby starszej.

Jeśli właśnie szukacie mieszkania dla swoich rodziców w Rzeszowie, to w naszej ofercie znajdziecie osiedle Nova Graniczna i Bella Dolina. To dwa osiedla idealnie nadające się na lokatorów w podeszłym wieku.

Oczywiście bycie osobą w podeszłym wieku nie skazuje jedynie na życie w najbardziej oddalonych od centrum miasta punktach. Wiele starszych osób woli mieszkań właśnie w sercu miasta. To ludzie aktywnie korzystają z dobrodziejstw, które to ostatnie daje. Mamy tutaj na myśli szeroką ofertę kulturalną, jak również działań aktywizujących właśnie seniorów. Jedną z możliwości jest wspomniane już osiedle Bella Dolina w Rzeszowie. Nie jest ono położone w centrum miasta, ale bardzo prosto można się do niego dostać.

Co powinno się znajdować w najbliższym sąsiedztwie? Osiedle, udogodnienia, potrzeby seniorów

Nieważne tak naprawdę jaką lokalizację wybierze senior. Istotne jest to, co znajduje się w najbliższej okolicy. Powinna ona odpowiadać na najważniejsze potrzeby seniora. Przede wszystkim sklepy z żywnością. Mniejsze, tzw. osiedlowe, jak również trochę większe ze zdecydowanie bardziej rozbudowanym asortymentem.

Biorąc pod uwagę stan zdrowia rodziców lub dziadków – apteka to absolutne minimum najbliżej okolicy mieszkania. Obecność przychodni czy niepublicznego ośrodka zdrowia jest ogromną zaletą. Nikomu nie życzymy przesiadywania w tych miejscach, ale dobrze będzie, jeśli znajdują się okolicy mieszkania emeryta.

Kolejną sprawą, na która warto zwrócić uwagę w czasie oglądania najbliższej okolicy danego miejsca zamieszkania jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. I nie mamy tutaj na myśli jedynie standardowego zestawu ławek pod blokiem. Park, las, bulwary – takie miejsca dają szansę na aktywny odpoczynek. To w przypadku osób starszych kwestia bardzo ważna.

Rynek nieruchomości – pierwotny czy wtórny?

To kolejne pytanie, które pojawia się przy kupowaniu mieszkania. W przypadku osób starszych nabiera ono szczególnego znaczenia, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia seniora. Bardzo często podnoszoną zaletą rynku mieszkaniowego wtórnego jest cena. Mieszkania tam są zwykle tańsze. Problem polega na tym, że najczęściej pojawiają się dodatkowe koszty. Wynikają one między z potrzeby remontu, nierzadko generalnego. A to oznacza bardzo często głębokie sięgnięcie do kieszeni. Do tego oczywiście takie mieszkanie będziemy musieli przystosować do osoby starszej.

Rynek pierwotny ma dość zasadniczą z punktu widzenia osoby w podeszłym wieku przewagę nad wtórnym. Pewne udogodnienia, które zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Za jeden ze sztandarowych przykład służą windy. W starszym budownictwie w blokach czteropiętrowych brakowało ich. To niezwykle utrudniało życia codziennego, nie tylko osobom starszym. Obecnie na rynku pierwotnym nawet w niższych budynkach znajdują się windy. A to tylko jeden z elementów infrastruktury, z których senior będzie mógł skorzystać.

Bardzo często osoby starsze wybierają mieszkania na parterze lub niskich kondygnacjach, tak aby mieć łatwy dostęp do niego. Na to też warto zwrócić uwagę przy wyborze dla nich nowego lokum.

Mieszkanie dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Przy takim zakupie nieruchomości należy się kierować tym, że taki lokal powinien być dostosowany do potrzeb dla osoby starszej, przypominać nie trzeba. Za część z nich będziemy odpowiadać my, urządzając mieszkanie. Natomiast przeglądając oferty, a później wybierając się na sprawdzenie samego lokalu, należy zacząć od dokładnego przyjrzenia się najbliższej okolicy.

Sami znamy naszych rodziców czy dziadków i wiemy jakie mają potrzeby i wymagania. Co oczywiste. mieszkanie i okolica muszą je spełniać. Są też pewne ogólne kwestie na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Po pierwsze spokój w okolicy. W tym wypadku warto porozmawiać z sąsiadami, jak wygląda ta kwestia. Wiadomo, że jeśli budynek jest położony obok ruchliwej ulicy, to odpowiedź nasuwa się sama. Podobnie w przypadku dużego zakładu pracy zlokalizowanego w bezpośredniej okolicy osiedla.

Gdy wybierzemy się, by poznać okolicę musimy też zwrócić uwagę na pewne bariery mogące utrudnić życie osobie starszej. To na przykład wysokie krawężniki i inne przeszkody architektoniczne. Szczególnego znaczenia nabiera to w przypadku osoby poruszającej się o lasce bądź na wózku. Kolejna sprawa to bezpieczeństwo najbliższej okolicy. To sprawdzić można na kilka sposobów. Jednym z nich jest śledzenie informacji pojawiających się w mediach tradycyjnych i Internecie. Na ten temat można również porozmawiać z osobami, które w tym miejscu już mieszkają.

Bezpieczeństwo na osiedlu zwiększa na pewno obecność monitoringu i całodobowej ochrony. Ogrodzenie wokół niego też w pewnym stopniu zwiększa szansę na spokój. Można mieć zastrzeżenia do takiego sposobu odgradzania się od nich, ale priorytetem jest tu jednak bezpieczeństwo.

Analizując lokalizację w czasie szukania mieszkania dla rodziców, zwróćmy uwagę na jeszcze jedną sprawą. Obecnie seniorzy chcą jak najdłużej być aktywni. I to oczywiście świetna informacja. Sprawdźmy szukając mieszkania czy w niedalekiej odległości nie znajdują się kina, a może teatr lub filharmonia. To będzie dodatkowym zaletą takiej lokalizacji.

Mieszkanie dla seniora – jak wygląda budynek?

Zdecydowanie większą uwagę powinniśmy poświęcić na sprawdzenie starszych budynków. Musimy też mieć świadomość pewnych ograniczeń, które jest dla niego charakterystyczne. W kontekście osób starszych i komfortu ich życia. Chyba najczęściej podawanym przykładem jest obecność wind. W nowoczesnym budownictwie są niezależnie od wysokości budynku. Starsze budynki zwykle musiały mieć konkretną liczbę pięter, aby taka winda została uwzględniona.

Kolejnym istotnym udogodnieniem dostępnym na zewnątrz budynku (ale też w miarę możliwości w środku) są usprawnienia dla osób poruszających się na wózku. Warto w czasie poszukiwań mieszkania dla seniora zwrócić uwagę na wysokość schodów, czy tego jak wygląda bezpieczeństwo w piwnicach. To suma małych rzeczy, które tworzą komfortową przestrzeń do codziennego życia.

Jak wygląda mieszkanie?

Skupimy się na nowym, nie urządzonym lokalu. Szukając idealnego miejsca dla osoby starszej trzeba je dokładnie sprawdzić. Po pierwsze pod kątem wykonania i stanu całego mieszkania. W tym aspekcie przewagę mają nowoczesne budynki z rynku pierwotnego.

Warto zwrócić uwagę na to, jak rozplanowane jest mieszkanie. Kolejna sprawa to wielkość poszczególnych pomieszczeń (to bardzo ważne w przypadku kuchni i łazienki). Przyjrzyjmy się uważnie oknom i drzwiom – z czego są wykonane, czy potrzeba dużej siły, aby je otworzyć i zamknąć. To naprawdę bardzo istotne sprawy. Czy w mieszkaniu, w którym ma zamieszkać starsza osoba są jakiejś elementy (np. progi) mogące utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Wspomnieliśmy o łazience – przyjrzyjmy się jej dokładnie. Czy jest w niej wanna, czy kabina prysznicowa z brodzikiem? To oczywiście możemy później zmienić. Podpowiadamy, że to drugie rozwiązanie dla starszej osoby jest dużo lepsze.

Aranżacja i wyposażenie mieszkania dla osoby w podeszłym wieku

Przede wszystkim mieszkanie dla seniora musi być pozbawione wszelkiego rodzaju utrudnień. To chociażby wysokie progi czy schody. Warto też zwrócić uwagę na podłogi. Nie mogą być one śliskie. To w przypadku osoby starszej zdecydowanie większe ryzyko groźnej kontuzji. Dobrym rozwiązaniem będą więc dywany. Jednak w miarę możliwości należy je przytwierdzić do podłogi.

Kolejna sprawa to odpowiednie oświetlenie, przystosowane do wzroku osoby starszej. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie lamp w poszczególnych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem będą podświetlane włączniki.

Odrębną kwestią jest umeblowanie mieszkania. Przyjrzymy się sypialni dla seniora. O czym warto pamiętać przy urządzaniu tego pomieszczenia? Przede wszystkim musi być ono funkcjonalne i bezpieczne. W miarę możliwości pozbawione zbyt dużej ilości dodatków. Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest oczywiście łóżko. Przy jego wyborze powinniśmy się zatrzymać na dłużej. W przypadku seniorów jego cechy nabierają większego znaczenia.

Na początek materac. Jego wybór to zawsze kwestia indywidualna, ale trzeba pamiętać o paru sprawach. Po pierwsze twardość materaca, ta oznaczona jest literą H i cyfrą. Miękki materac jest opisany jako H1. Jest on przeznaczony dla osób ważących poniżej 60 kg. H2 do 80 kg. Najczęściej wybierane są materace oznaczone właśnie jako H2 i H3 (ten jest do 110 kg). Kolejną istotną sprawą jest jego wypełnienie. Może to być między innymi pianka lateksowa. Odrębną kwestią jest zakup materaca rehabilitacyjnego.

Wysokość łóżka musi być dostosowana do wzrostu seniora. Przydatne może się okazać zamontowanie ram, które będą ułatwiać wstawanie z łóżka.

Wspomniane zostało wcześniej oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jego wyłącznika zaraz przy łóżku. Można też postawić na lampkę nocną. Na koniec jeszcze kwestia kolorystyki, i to nie tylko w sypialni. Generalnie w całym mieszkaniu dla seniora najlepiej postawić na stonowane kolory. Dotyczy to ścian, ale też umeblowania i dodatków.

 

Jeżeli szukacie mieszkania dla osoby na emeryturze, starszej, rodziców, dziadków, koniecznie sprawdźcie naszą aktualną ofertę bądź skontaktujcie się bezpośrednio z naszymi doradcami, którzy pomogą w doborze idealnej opcji.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli