Takie pytanie stawia wiele osób zastanawiających się nad bezpieczną lokatą swoich oszczędności. Czy opłaca się zainwestować w mieszkanie? W jaki sposób należy przeprowadzić cały proces? Na te i inne pytanie odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.
Czy opłaca się inwestować w mieszkanie?
Dane przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości nie pozostawiają wątpliwości. W ubiegłym roku sprzedaż nowych mieszkań wzrosła o prawie 14%. Z kolei deweloperzy wskazują, że znacząco powiększyła się liczba nieruchomości kupowanych przez inwestorów celem ich wynajmu. Chociaż trzeba zaznaczyć, że opłacalność udostępniania takich mieszkań, jest uzależniony od kilku czynników, z których najbardziej istotnym jawi się lokalizacja. Oba z wymienionych trendów wyraźnie pokazują, że mimo czasowych zawirowań związanych z epidemią Koronawirusa, rynek mieszkaniowy jest bezpieczny.
Oczywiście do każdej formy inwestycji trzeba się odpowiednio przygotować. Mamy tutaj na myśli między innymi wiedzę z nią związaną. Przede wszystkim po to, aby podnieść bezpieczeństwo swojej inwestycji i ograniczyć możliwe błędy. Czy opłaca się inwestować w mieszkanie? Eksperci są zgodni – jak najbardziej. Zachętą może być nie tylko wysoka rentowność, ale również duża odporność na zdarzenia losowa (takie jak chociażby wspomniana pandemia COVID-19). Rynek nieruchomości jest bardziej stabilny, niż kapitałowy czy zakup akcji. Przynosi również większe zyski od lokat bankowych.
Jak przygotować się do inwestycji w nieruchomość?
Przede wszystkim korzystać z doświadczenia innych. Zarówno z sukcesów i porażek. Te ostatnie wyraźnie pokazują błędy, jakie zostały popełnione przy inwestycji w mieszkanie. Pierwszym krokiem jaki powinniście wykonać jest ustalenie swoich możliwości finansowych, a także celu jaki Wam przyświeca.
Za przykład posłuży tutaj inwestycja w mieszkanie pod wynajem. Jedni traktują ją jako jedynie dodatkowe źródło pieniędzy. Takie osoby nierzadko mają mieszkanie (po dziadkach lub rodzicach). W tym wypadku pojęcie inwestycji odnosi się przede wszystkim do odświeżenia (remontu – zazwyczaj generalnego) i zmian w aranżacji. Przystosowanie jej do najemców. Taka aranżacja mieszkania pod wynajem również wymaga pewnej wiedzy. Nieodpowiedni wystrój może skutecznie zniechęcić potencjalnych najemców.
Wiele osób chce z najmu uczynić podstawę swojego budżetu. Nierzadko takie osoby inwestują w kilka nieruchomości. W ten sposób wynajem mieszkania staje się ich pracą w pełnym wymiarze godzin. Aby więc przygotować się do inwestycji, trzeba ustalić cel, ale także sposób finansowania. To może być na przykład spadek i chęć jego pomnożenia, ale często zakup nieruchomości jest oparty o kredyt.
Znajomość rynku mieszkaniowego
A szerzej – również miasta, w którym chcecie zainwestować. Eksperci wskazują, że najbezpieczniej na zakup pierwszego mieszkania wybrać miejscowość, która bardzo dobrze znacie To zazwyczaj Wasze miasto rodzinne. Z jednym "ale”. Inwestycja w nieruchomość bardziej sprawdza się w dużych miastach (mamy tutaj na myśli Warszawę, Kraków, Wrocław i Rzeszów). Przede wszystkim dlatego, że oferują one zdecydowanie większe możliwości w kontekście potencjalnych najemców.
Znajomość miasta oznacza nie tylko podstawową wiedzę na jego temat. Przydadzą się również bardziej szczegółowe informacje, mające bezpośredni wpływ na cel i rentowność Waszej inwestycji. Mają one też znaczenie z punktu widzenia jej bezpieczeństwa.
Przydatne informacje:
-
najbardziej atrakcyjne lokalizacje w mieście,
-
poziom bezpieczeństwa (również w poszczególnych częściach miejscowości),
-
rynek pracy (w tym obecność dużych firm, stref ekonomicznych itp.),
-
ilość ośrodków akademickich i studentów,
-
ceny mieszkań w poszczególnych częściach miasta,
-
transport publiczny i infrastruktura drogowa.
Każda z tych informacji ma bezpośredni wpływ na rentowność Waszej inwestycji i poziom jej bezpieczeństwa. Odrębną i bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie rynku nieruchomości. Jaka jest oferta rynku pierwotnego i wtórnego. W jakich lokalizacjach się znajdują i co oferują. Ważna jest również różnica w cenie między nowym a starym budownictwem. Szczególnie z perspektywy osób, które chcą postawić na wysoki standard swojej inwestycji w mieszkanie. To o tyle ważne, że coraz większa grupa najemców, decyduje się właśnie na takie lokale. Będąc przy tym w stanie (de facto godząc się) zapłacić za wynajem mieszkania więcej.
Negocjacje przy inwestycji w nieruchomość
Podobnie jak przy zakupie mieszkania dla siebie można próbować obniżyć cenę. W tym wypadku akurat większe możliwości upustu daje rynek wtórny. Jednocześnie jednak proces negocjacji ceny w tym wypadku jest trudny. Duże znaczenie mają między innymi kwestie emocjonalne. Mimo, że inwestycja w nieruchomość wymaga „chłodnej głowy”, tak przy negocjacji ceny, trzeba mieć na uwadze na przykład sentyment sprzedającego do mieszkania (może wiążą go z nim pozytywne wspomnienia z dzieciństwa?).
Procesu negocjacji ceny, podobnie jak i inwestycji w nieruchomość można się nauczyć, jak również doskonalić swoje umiejętności. W obu przypadkach potrzebna jest jednak wiedza. Znajdziecie ją
w naszych poradnikach.